Artykuły

Kraj. Aktorzy w audiobookach dla dzieci

Pinokio o głosie Piotra Adamczyka, Muminki czytane przez Krzysztofa Kowalewskiego - mijający rok obfitował w znakomite audiobooki dla dzieci.

Coraz częściej jednocześnie z wydaniem papierowym książek dla dzieci ukazują się ich wersje audio. Uszy cieszą już nie tylko wznowienia, ale tytuły specjalnie nagrywane w doskonałej interpretacji aktorskiej, często z bogatą oprawą muzyczną. Audiobooków przybywa, jest z czego ułożyć subiektywną listę bestsellerów, oto kilka propozycji:

***

Był sobie król

czyta Jerzy Stuhr

muzyka Maciej Mulawa, Wojciech Błażejczyk

wyd. Akademia Rozwoju Wyobraźni "Buka"

Propozycja dla najmłodszych słuchaczy, zgodnie z sugestią wydawcy od lat trzech. Na płycie przegląd charakterów, nie tylko królewskich. Do wysłuchania pięć wierszy "Bajka o królewiczu, kalejdoskopie i babie" Danuty Wawiłow i Olega Usenki; "Ballada o kapryśnej królewnie" Wiery Badalskiej; "Bajka o stu królach Lulach" Danuty Wawiłow i Olega Usenko; "Bajka o królewnie, co spać nie chciała" Jerzego Harasymowicza; "Ballada o królewiczu Dąsalu Wąsatym" Wiery Badalskiej.

Jak w przypadku każdego tytułu przygotowanego przez Akademię Rozwoju Wyobraźni "Buka" - w doskonałym interpretacji - w tym przypadku Jerzego Stuhra; ze specjalnie przygotowaną oprawą muzyczną przez Macieja Mulawę i Wojciecha Błażejczyka. Głos Jerzego Stuhra doskonale uwydatnia lekkość i poczucie humoru wierszy. Słuchając opowiastek o królewiczu Dąsalu, Błażku Wesołku, kapryśnej królewnie, królu Lulu Doskonałym, dziecko dowiaduje, czym jest przyjaźń i jak uniknąć złych humorów.

***

Bajki do ucha

Grzegorz Kasdepke

czyta autor i Andrzej Mastalerz

wyd. Tere Fere

Przedsięwzięcie całkiem młode, bo wydawnictwo powstało ledwie parę miesięcy temu. Tere Fere jest firmą rodzinną, a stoją za nim kobiety z rodziny Chotomskich. Ewa Chotomska i jej córka Karolina Golba, które na inaugurację swojej firmy zaproponowały małym słuchaczom "Pięciopsiaczki" Wandy Chotomskiej przeczytane przez nią i jej prawnuczką Zuzię. Założeniem oficyny jest wydawanie audiobooków w interpretacji autorskiej. "Bajki do ucha" to drugi tytuł, tym razem usłyszymy głosy Grzegorza Kasdepke, jego chrześnicy Basi Gurnik oraz sąsiada - aktora Andrzeja Mastalerza. Wydawnictwu towarzyszy książeczka z kolorowankami i zagadkami.

***

Król Maciuś Pierwszy

Król Maciuś na wyspie bezludnej

Janusz Korczak

czyta Krzysztof Tyniec

wyd. Biblioteka Akustyczna

Maciuś już niedługo skończy 90 lat, książka Janusza Korczaka ukazała się w 1923 roku. Ta opowieść o królu-chłopcu to nie tylko wykład na temat roli dziecka, to też pełna emocji i przygód historia dorastania. Maciuś początkowo stosuje się posłusznie do rad i zaleceń ministrów, którzy traktują go jak rozpieszczone dziecko. Ale krok po kroku uczy się odpowiedzialności, opanowania, podejmowania decyzji. Niestety jego reformy kończą się chaosem.

***

Lato Muminków

Zima Muminków

W Dolinie Muminków

Opowiadania z Doliny Muminków

Tove Jansson

wyd. Nasza Księgarnia

czyta Krzysztof Kowalewski

Te audiobooki cieszą od wiosny. Krzysztof Kowalewski znakomicie oddaje klimat Muminkowego świata. Wiosna, lato, zima. Odkrywanie tajemnic teatru, przyjaźni. Frapująco, śmiesznie. Różne charaktery, temperamenty, codzienne wydarzenia. Wersja audio książek Tove Jansson to czuły teatr wyobraźni.

***

Pinokio. Historia pajacyka

Carlo Collodi

czyta Piotr Adamczyk

wyd. Media Rodzina

Fragmenty "Pinokia" w wykonaniu Piotra Adamczyka mieliśmy okazję wysłuchać, jeszcze zanim ukazał się audiobook. Podczas uroczystego wieczoru, który odbył się w październiku w Instytucie Włoskim z okazji wydania nowego tłumaczenia "Historii Pajacyka", którego dokonał Jarosław Mikołajewski. Piotr Adamczyk czytał wtedy wybrane rozdziały książki wielce zajmująco. Jego Pinokio bawi, czasem smuci, zawsze zaciekawia, jaki będzie ciąg dalszy. Drewniany pajacyk jest nieznośny, ogromnie zainteresowany światem, gotów obiecać poprawę, by natychmiast nie dotrzymać tej obietnicy. Tego "Pinokia" wspaniale słucha się, oglądając pełne rozmachu, realistyczne, bogate w mnóstwo detali ilustracje Roberta Innocentiego, które znalazły się w wydaniu papierowym książki.

***

Oksa Pollock. Ostatnia nadzieja

Anne Plichota, Cendrine Wolf

czyta Anna Dereszowska

wyd. Czarna Owca

Oksa Pollock ma 13 lat. Z pozoru jest zwykłą nastolatką. Właśnie jej cała rodzina przeniosła się do Londynu i dziewczynka trafia do nowej szkoły. Bardzo się tym denerwuje, a kiedy wraca do domu, w jej pokoju dzieją się dziwne rzeczy... Oksa odkrywa w sobie nadzwyczajne umiejętności. Wtajemniczona w sprawę babcia, ekscentryczna Dragomira, wyznaje sekret pochodzenia Oksy i jej niecodziennych cech. To pełna fantazji opowieść dla ciut starszych słuchaczy. A wydawca na przyszły rok zapowiada kolejne części przygód Oksy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji