Artykuły

Wrocław. Album Hawałeja o Różewiczu

W dniu 90. urodzin Tadeusza Różewicza - 9 października 2011 - Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej oraz promocję albumu "Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja".

Początek o godz. 14.00 w foyer Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Album ten, wydany przez Wrocławski Teatr Współczesny, jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach projektu "Różewicz rozrzucony" - przygotowanego przez nasz teatr na jubileusz jednego z najwybitniejszych twórców literatury przełomu XX i XXI wieku. Zawiera 90 zdjęć autorstwa znakomitego fotografa Adama Hawałeja, który przez ponad 20 lat jako jedyny towarzyszył Tadeuszowi Różewiczowi w jego podróżach, spacerach, rozmowach, spotkaniach Komentarzem do portretów i fotografii dokumentalnych są fragmenty osobisty zapisów i notatek Poety z różnych lat. To pierwsze takie wydawnictwo poświęcone polskiemu twórcy.

"Są dwa aspekty związane z tym albumem - mówi Andrzej Sapija, dokumentalista, autor filmów o T. Różewiczu. - Pierwszy wynika z okoliczności, o której wielu miłośników twórczości Różewicza dobrze wie: ten wybitny artysta nie znosi mediów. Unika - o ile jest to możliwe - fotografów, operatorów, dziennikarzy. Hawałej jest praktycznie jedynym fotografem dopuszczonym do sytuacji nieoficjalnych - w jego domu, na próbie w teatrze, na spacerze w parku, często - po prostu sam na sam. Jest truizmem stwierdzenie, że fotografie Hawałeja są bardzo cennym zapisem dokumentalnym. Istotne jest - i to wykracza poza strefę oczywistości - że to w nich zapisane są niezwykłe w swojej zwykłej codzienności momenty. Poeta dopuszcza do obserwacji i rejestracji chwil zwyczajnych, prozaicznych, codziennych - ale przez to właśnie szczególnych i unikalnych. Hawałej pokazuje ukryty świat, przestrzeń, w której żyje i tworzy Artysta. Po drugie - jest w dorobku Hawałeja wiele fotografii, których inspiratorem, a często współautorem jest sam Tadeusz Różewicz. Są tam jego pomysły sytuacyjne, rekwizytorskie, tematyczne. Poeta wyraża w nich nie tylko prawdę o sobie, ale i dystans, humor, ironię w spojrzeniu na rzeczywistość".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji