Artykuły

Sprawdzian z piosenek Osieckiej zdany śpiewająco

Konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej" od czternastu lat przypomina twórczość wyjątkowej polskiej artystki. Rzadko zdarza się, by jego poziom był tak wysoki jak w tej edycji. W Sopocie nagrodzono niemal połowę finalistów - pisze Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.

W czerwcu br. ze 135 zgłoszonych uczestników wybrano 11 finalistów tegorocznego konkursu. Sopockie pokazy w Teatrze Atelier były drugim etapem konkursu i jednocześnie warsztatami wokalnymi dla śpiewających. Kolejny, ostatni etap rywalizacji młodych artystów odbędzie się na początku października w Warszawie i zwieńczony zostanie Galowym Koncertem Laureatów w Teatrze Muzycznym Roma.

Impreza odbywa się w od lat niezmienionej formule. Wieczór otwiera występ laureata Nagrody Publiczności poprzedniej edycji (w tym roku zaśpiewała Eliza Banasik). Każdy z uczestników podczas wieczoru prezentuje dwie wybrane przez siebie piosenki z ponad tysiąca napisanych przez Agnieszkę Osiecką utworów. Podczas sopockiego etapu finalistom pomagają bardziej doświadczeni artyści przekazując swoje wskazówki i uwagi na temat występu.

Sporym zaskoczeniem XIV "Pamiętajmy o Osieckiej" okazali się mężczyźni, którzy wyjątkowo jak na ten konkurs licznie, bo aż czterech, przeszli przez kwalifikacje i zaprezentowali się przed sopocką publicznością.

- Koncert w tym roku był bardzo szczególny i stał na bardzo wysokim poziomie. To początkujący, ale profesjonalni artyści. Zaskoczyli mnie mężczyźni, bo chociaż zawsze się w tym konkursie pojawiają, to w tym roku wszyscy oni byli świetni. Trafiło się też kilka ciekawych interpretatorek. Dlatego cieszę się, że miałam znaleźć się w gronie jury właśnie tej edycji - powiedziała przewodnicząca trójmiejskiego jury, Hanna Banaszak świeżo po ustaleniu werdyktu.

Siłą tegorocznego konkursu są nie tylko ciekawe głosy artystów. Część z nich ukończyła szkoły aktorskie (Beata Banasik, Marta Ledwoń, Agata Gałach, Monika Bestecka, Jarosław Sacharski, Marcin Januszkiewicz), co wyraźnie widać w interpretacjach. Wielu wykonawców posiada silną osobowość sceniczną (Tomasz Steńczyk, Mateusz Bieryt, Beata Banasik, Marta Ledwoń, Monika Bestecka, Marcin Januszkiewicz) i zaskakuje niebanalnymi rozwiązaniami scenicznymi (najbardziej rozbudowaną kreację przygotował osiemnastoletni Mateusz Bieryt).

Niemal wszyscy finaliści pokazali się z dobrej strony. Gdybym miał wybrać trzy piosenki, które zrobiły na mnie największe wrażenie, wskazałbym "Wybacz Mamasza" w wykonaniu Marcina Januszkiewicza, "Gdzie ta muzyczka" śpiewana przez Mateusza Bieryta i "Walc końcówka" w interpretacji Beaty Banasik. Jednak czar Osieckiej i talent wykonawców na każdego działa inaczej.

Dlatego też jury w składzie: Hanna Banaszak (piosenkarka), Robert Gliński (dyr. Teatru Powszechnego w Warszawie), Iwona Borawska (Radio Gdańsk), Iwona Demska (Radio Plus), Justyna Mazur (Telewizja Gdańsk), Magdalena Hajdysz (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) i Łukasz Rudziński (Portal Trojmiasto.pl) długo i burzliwie obradowało nad nagrodami sopockiego etapu, w wyniku czego poza nagrodzoną trójką wykonawców, Hanna Banaszak i Robert Gliński zdecydowali się ufundować specjalne wyróżniania dla tych, którzy ostatecznie nie zmieścili się na podium sopockiej edycji.

***

Nagrody sopockiego etapu Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej":

I Nagroda (2,5 tys. zł) - Marcin Januszkiewicz

II Nagroda (1,5 tys. zł) - Beata Banasik

III Nagroda (1 tys, zł) - Marta Ledwoń

Wyróżnienia ufundowane przez Hannę Banaszak i Roberta Glińskiego (po 500 zł):

Tomasz Steńczyk

Mateusz Bieryt

Nagroda Publiczności - Marcin Januszkiewicz

Nagrody firmy Doraco (1 tys. zł) - Marcin Januszkiewicz i Mateusz Bieryt

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji