Artykuły

Lublin. Kulturalne partnerstwo wschodnie

Lublin będzie partnerem prestiżowego Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Chodzi o wspólną realizację nowego projektu z udziałem krajów Europy Wschodniej.

Szczegóły na ten temat zostaną ogłoszone dziś w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego. Udział w spotkaniu zapowiedział Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza zajmującego się promocją polskiej kultury na świecie.

Lublin ma wziąć udział w nowym projekcie tej instytucji. Eastern Europe Performing Arts Platform rusza w październiku i ma stworzyć sieci współpracy ośrodków kulturalnych krajów Europy Wschodniej, także tych poza Unią.

- W platformie jest już 15 krajów, na przykład Gruzja, Armenia, Ukraina, Białoruś i kraje bałkańskie. Z informacji, jakie zebraliśmy, wynika, że obieg kultury w pewnym stopniu kończy się na granicy Schengen i artyści spoza Unii Europejskiej czują się izolowani od tego, co dzieje się w Europie Zachodniej. Chcemy to zmienić. Najpierw ruszy projekt edukacyjny dla kuratorów sztuk performatywnych. Będą podróżować po krajach zrzeszonych w platformie i wymieniać się doświadczeniami. Kolejnym krokiem w 2012 roku mają być rezydencje artystów i wspólne projekty - informuje Marta Keil z Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Jak w tym kontekście widziana jest rola Lublina? - Od dłuższego czasu trwają rozmowy na temat tego, aby Lublin stał się partnerem strategicznym projektu - mówi Grzegorz Reske, producent Festiwalu "Konfrontacje Teatralne". Jednocześnie dodaje, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach tego przedsięwzięcia.

- To dobra informacja także dla artystów z Lublina, którzy będą mogli łatwiej korzystać z takiej międzynarodowej współpracy - zaznacza Marta Keil.

Czy w ten sposób, chociaż częściowo, uda się twórcom Konfrontacji Teatralnych zrealizować plany, jakie zostały przez nich zapisane w aplikacji Lublina do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016? W dokumencie mowa była o stworzeniu "wielkiej platformy kulturalnego spotkania Rosji z Europą". "W roku 2016 na specjalne zamówienie lubelskiej ESK wybrani reżyserzy z Rosji oraz krajów Partnerstwa Wschodniego zostaną zaproszeni do wyreżyserowania spektakli razem z wybranymi teatrami z Unii Europejskiej. W następnym roku proces ulegnie odwróceniu - reżyserzy z UE zostaną zaproszeni na rezydencje do teatrów rosyjskich" - tak idea tego projektu została zapisana w aplikacji naszego miasta do ESK 2016.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji