Artykuły

Wrocław-Kraków. Różewicz rozrzucony

Prezentacje spektakli w ramach projektu "Różewicz rozrzucony" odbywać się bedą we Wrocławiu i Krakowie.

Wrocławski Teatr Współczesny 28 i 29 maja zaprezentuje w Krakowie dwa spektakle:"Białe małżeństwo" (na zdjęciu) w reżyserii Krystyny Meissner oraz "Kartotekę" w reżyserii Michała Zadary. WTW będzie gościem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. A już 18 czerwca przygotowane przez krakowski Teatr Nowy czytanie tekstu "Matka odchodzi" Tadeusza Różewicza oraz przedsięwzięcie "Miasto Różewicz": znani krakowscy i wrocławscy aktorzy czytać będą dzieła Poety w różnych punktach Krakowa.

Kulminacja projektu RÓŻEWICZ ROZRZUCONY we Wrocławiu zaplanowana została w dniach 7 - 12 czerwca 2011. Będzie to przegląd spektakli Różewiczowskich. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym zobaczymy "Białe Małżeństwo" w reż. Krystyny Meissner, "Kartotekę" w reż. Michała Zadary, "Pułapkę" w reż. Gabriela Gietzky'ego, "Do Piachu" w reż. Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza oraz "Gupę Laokoona" w reż. Jarosława Tumidajskiego. Równolegle odbywać się będą wystawy, nocna prezentacja filmów o Tadeuszu Różewiczu i działania pod hasłem "Miasto Różewicz".

A już 19 i 20 maja 2011, w najbliższy czwartek i piątek, "Pułapkę" w reżyserii Gabriela Gietzky'ego będzie można obejrzeć na scenie Wrocławskiego Teatru Współczesny. Jest to jeden z najciekawszych i jednocześnie najtrudniejszych dramatów Tadeusza Różewicza osnuty wokół biografii Franza Kafki. Autor podkreśla jednak, że jest to sztuka uniwersalna "przede wszystkim o tajemnicy twórcy i tworzenia". Gietzky stawia w spektaklu pytania dotyczące każdego z nas - w jakim stopniu mamy odwagę zderzyć się z życiem?, jak przyjmujemy wyzwania?, jaki jest współczesny człowiek złapany w "pułapkę historii, "pułapkę biologii", "pułapkę życia", "pułapkę przeznaczenia"?

***

Organizatorzy projektu RÓŻEWICZ ROZRZUCONY:

Wrocławski Teatr Współczesny

Teatr Nowy w Krakowie

Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie

Mecenasi:

Miasto Wrocław

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Adama Mickiewicza

Partnerzy projektu:

Teatr Narodowy w Warszawie

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji