Artykuły

TEATR

Z kilkutygodniowego, tournee po Holandii i RFN powrócił TEATR CRICOT 2 Tadeusza Kantora. Jak zawsze z okazji występów tego zespołu recenzje prasy zagranicznej są entuzjastyczne. Podkreślają oryginalność talentu Kantora, siłę jego wizji. Oto co pisze korespondent DPA: "Kantor, liczący 61 lat, należy do najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sceny artystycznej w Polsce. Jego oryginalna, fantastyczno-surrealistyczna i niekonwencjonalna praca teatralna przyniosła mu międzynarodowe sukcesy. Antysztuka o uczniach z umarłej klasy odegrana w teatrze śmierci ma unikalne znaczenie dla europejskiej widowni teatralnej. Każdy, kto chce, może tu przeżyć własne życie, uczucia, namiętności, agresje, radości, rozczarowania i bóle".

Recenzent holenderskiego "Haarlems Dagblad": "Rzadko zdarza mi się w teatrze być tak zafascynowanym w każdej sekundzie, jak miało to miejsce podczas przedstawienia polskiej grupy. Cricot 2 dał fascynujący spektakl "Umarłej klasy" opartej na fragmentach "Tumora Mózgowicza" Witkacego. Wyobraźcie sobie szkolną klasę, zapełnioną starcami, którzy w istocie są martwi. Na znak Kantora, który jest cały czas obecny podczas przedstawienia dyryguje emfatycznie, starcy poruszają się, mówią, krzyczą, śpiewają i "wydają" lekcję. Są wspomnieniami własnej przeszłości".

I jeszcze uwaga norymberskiej "AZ": "Bolesny kolaż z wizji i reminiscencji, ze smutnego komizmu i komicznego smutku. Daleko odbiegający od wszelkich konwencjonalnych form teatralnych, powstał oto zdumiewający teatr zmuszający do zastanowienia. (...) Może najbardziej znaczące wydarzenie teatralne ostatnich lat w Norymberdze".

(...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji