Artykuły

Wrocław. Grafika z Różewiczem na wystawie

Plakaty Eugeniusza Geta-Stankiewicza do "Na czworakach", Jana Jaromira Aleksiuna do "Pułapki" i "Do piachu", grafika Karola Augustynowicza ze spacerującym po parku Tadeuszem Różewiczem i napisem "Jestem poetą, gdy idę się przejść..." to tylko kilka z dwunastu prac, prezentowanych w galerii ulicznej Szewska Pasja, w ramach wystawy "Grafiki dla Różewicza".

Ich autorami są studenci i wykładowcy Katedry Projektowania Graficznego wrocławskiej ASP: Get, Aleksiun, Augustynowicz, a także Tomasz Piróg, Katarzyna Niklas, Bartłomiej Szlachcic, Kamila Gąsiorek, Jacek Zygmunt i Artur Skowroński, który zaprojektował plakat firmujący ekspozycję. Trafiły na nią zarówno plakaty teatralne, jak i prace luźno inspirowane twórczością Różewicza, do których punktem wyjścia było często zaledwie kilka wersów wybranego wiersza. Tak jak dla Jacka Zygmunta, który fragment z "Szarej strefy" ("Oglądała swoją buzię/ krągłą białą smaczną/ jak bułeczka z masłem") zilustrował grafiką przedstawiającą kobiecą głowę z pociągniętymi pomarańczową szminką ustami i oczami zaklejonymi plastrami.

Szewska Pasja wystawiająca prace wprost na ulicy, obok tramwajowego torowiska, świetnie nadaje się do prezentowania grafiki użytkowej. Jest okazją do sprawdzianu siły oddziaływania pokazywanych prac. Mówi się o nich, że powinny przykuwać wzrok, być czytelne i zrozumiałe, nawet widziane z okna rozpędzonego tramwaju. A poza tym wernisaż w ulicznej galerii ma jedną zasadnicza zaletę - możemy się czuć bezpiecznie, bo nikt nas tutaj nie zamknie.

** Wernisaż "Grafik dla Różewicza" w piątek o godz. 18 w galerii Szewska Pasja (ul. Szewska 27). Prace można oglądać do końca lutego - przez 24 godziny na dobę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji