Artykuły

"Dziady" Sobocińskiego

Dziś w Teatrze im. J. Sło­wackiego w Krakowie odbę­dzie się premiera spektaklu "Dziady Gustaw-Konrad" na podstawie arcydramatu Ada­ma Mickiewicza. Na tej samej scenie w 1901 roku miała miejsce prapremiera "Dzia­dów" w inscenizacji Stanisła­wa Wyspiańskiego.

Autorem adaptacji i reżyse­rem najnowszego przedstawie­nia jest 28-letni reżyser Maciej Sobociński; Gustawa-Konrada zagra wschodząca gwiazda kra­kowskiego teatru - Krzysztof Zawadzki. Trzy tygodnie temu aktor został uhonorowany na­grodą Złotej Maski za najlepszą rolę męską w Krakowie. (Myszkin w "Idiocie") w roku 2002.

Sobociński wziął na warsz­tat wielki utwór Mickiewicza przede wszystkim ze względu na osobowość głównego boha­tera sztuki. W programie do przedstawienia młody reżyser napisał, że samotny Gu­staw-Konrad to osobowość wpisana w dzisiejsze czasy. "Świat, który nas otacza, Inter­net, czaty, imprezy techno, wspólnoty, które tworzą się na jeden czy dwa wieczory, są głę­boko umotywowane samotno­ścią" - wyjaśnia Sobociński.

Jednocześnie reżyser uwa­ża, że dzieło Mickiewicza na­leży odczytywać w sposób uniwersalny. "Postaci nie mu­szą być postrzegane w sposób dosłowny. Nowosilcow jest fi­gurą, uosobieniem władzy. Po­dobnie Rollisonowa - jej cierpienie jest takim samym cier­pieniem jak ból każdej matki, tracącej swoje dziecko" - napi­sał Sobociński.

Młody reżyser już zmierzył się z "Dziadami". Za insceniza­cję w teatrze w Kaliszu dostał przed dwoma laty wyróżnienie podczas Opolskich Konfronta­cji Teatralnych.

Prapremiera "Dziadów" od­była się w krakowskim teatrze 31 października 1901 r. Uważa­ną za kontrowersyjną adapta­cję zrobił sam Stanisław Wy­spiański. W Teatrze im. J. Słowackiego, nie licząc insceniza­cji kilku scen w stulecie wysta­wienia poematu, po raz ostatni wystawiono dramat Mickiewi­cza 40 lat temu. Reżyserem przedstawienia był Bohdan Korzeniewski, a główną rolę zagrał Marek Walczewski.

Za największą inscenizacje "Dziadów" w krakowskim i w ogóle polskim teatrze uwa­ża się spektakl Konrada Swinarskiego z wielką rolą Jerzego Treli w Starym Teatrze. W lu­tym tego roku minęło 30 lat od tej głośnej premiery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji