Artykuły

Warszawa. Nominowani do Paszportów Polityki

Tygodnik Polityka ogłasza nominacje do Paszportów Polityki 2010 w kategorii Teatr. Nominowani zostali: Paweł Demirski i Monika Strzępka, Wojciech Kościelniak, Sebastian Majewski.

Ani się spostrzegliśmy, a Paszporty stały się poważną, dojrzałą, pełnoletnią nagrodą - w tym roku przyznamy je po raz osiemnasty (). Paszport jest dowodem tożsamości, potwierdzeniem talentu. (Znaki szczególne: talent, wpisujemy do dokumentu wręczanego laureatom). Nie nagradzamy za całokształt, lecz za dobry start i wielkie nadzieje na przyszłość. () Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii naszych nagród przyznaliśmy ex aequo dwa Paszporty filmowe, które dostali Bartosz Lankosz ("Rewers") i Xawery Żuławski ("Wojna polsko-ruska"). W pozostałych dziedzinach wyróżnieni zostali: Piotr Paziński (literatura), Sandra Korzeniak (teatr), Karol Radziszewski (sztuki wizualne), Barbara Wysocka. (muzyka poważna), L. U. C. (Łukasz Rostkowski) - muzyka popularna, zaś honorowy tytuł Kreatora Kultury wręczyliśmy Pawłowi Althamerowi ().

Zdzisław Pietrasik - dziennikarz tygodnika "Polityka"

PASZPORTY POLITYKI za rok 2010 wręczone zostaną podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim 18 stycznia 2011 r.

Internetowy serwis poświęcony Paszportom: www.polityka.pl/paszporty.

Jako drugie ogłaszamy nominacje w kategorii TEATR:

Paweł Demirski (ur. w 1979 r. w Gdańsku) i Monika Strzępka (1976 r. w Tuchowie pod Tarnowem). Dramatopisarz i reżyserka, tandem w życiu i na scenie. Pierwszy wspólny spektakl - piętnujące narodową martyrologię "Dziady. Ekshumacja" - zrealizowali w 2007 r. we wrocławskim Teatrze Polskim. Najważniejsze przedstawienia stworzyli w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu: burleskę polityczną "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł, czyli w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte", zderzające Czechowowskiego "Wujaszka Wanię" z dogmatami neoliberalizmu "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty", zestawiający komunistyczną propagandę z serialu "Czterej pancerni i pies" z narracją na temat powstania warszawskiego spektakl "Niech żyje wojna!!!" oraz "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej", będący krytyką ślepo zapatrzonych w kapitalizm elit III RP. Uprawiają współczesną wersję sztuki dydaktycznej. Wykorzystując anarchistyczny potencjał śmiechu (ich ulubione gatunki sceniczne to burleska, slapstick i groteska), uczą, że kształt świata jest wynikiem walki interesów rozmaitych grup, że obok prawdy zwycięzców jest także prawda przegranych i na nią właśnie zwracają uwagę widzów.

Wojciech Kościelniak (ur. w 1965 r. we Wrocławiu). Aktor, reżyser teatralny, przede wszystkim jednak jeden z najciekawszych polskich reżyserów musicalowych. W latach 1988-2001 występował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, będąc jednocześnie wykładowcą wrocławskiej PWST. W latach 2001-06 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego - Operetki Wrocławskiej, który w międzyczasie zmienił nazwę na Teatr Muzyczny Capitol. Reżyserował tam zarówno widowiska muzyczne (m.in. spektakle z piosenkami Elvisa Presleya, Juliana Tuwima i Jacka Kaczmarskiego), jak i klasykę musicalu ("West Side Story" Leonarda Bernsteina) oraz musicalowe eksperymenty (musical bez słów "Scat, czyli od pucybuta do milionera" z muzyką Leszka Możdżera, adaptację "Idioty" Fiodora Dostojewskiego z muzyką Piotra Dziubka). Hitami były także wyreżyserowane przez niego: "Hair" Galta MacDermota (Teatr Muzyczny w Gdyni, 1999 r., i Gliwicki Teatr Muzyczny, 2010 r.), transopera "Sen nocy letniej" Szekspira z muzyką Możdżera oraz najnowsza produkcja - "Lalka" Bolesława Prusa z muzyką Piotra Dziubka (Teatr Muzyczny w Gdyni).

Sebastian Majewski (ur. w 1971 r. we Wrocławiu). Dramatopisarz, dramaturg (stały współpracownik reżysera Jana Klaty), reżyser, twórca offowego wrocławskiego teatru Scena Witkacego, od 2008 r. twórca linii programowej Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Początkowo kontynuował rozpoczęty przez poprzednią dyrekcję dialog z wałbrzyszanami na temat ich miasta, by w kolejnych sezonach, zatytułowanych "Znamy, znamy" i "Znamy, znamy do kwadratu" rozszerzyć zakres tematyczny produkcji, proponując najciekawszym młodym reżyserom i dramaturgom naukowe ekspedycje w przestrzeń pokoleniowych mitologii. Ich efektem są m.in.: zdekonstruowana "Zemsta" Fredry w reż. Weroniki Szczawińskiej, rozgrywane w sali kinowej "Gwiezdne wojny" według sagi George'a Lucasa w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego oraz wielokrotnie nagradzane spektakle Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki: bazujące na serialu "Czterej pancerni i pies", "Niech żyje wojna!!!" i wykorzystujące sceny z "Człowieka z marmuru" Andrzeja Wajdy "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji