Artykuły

Dolny Śląsk. Nominacje do Paszportów "Polityki

W tym roku do Paszportów "Polityki w kategorii teatr nominowani są artyści związani ze scenami Dolnego Śląska - Wojciech Kościelniak, Sebastian Majewski i duet Paweł Demirski - Monika Strzępka.

W Paszporty "Polityki", przyznawane w tym roku po raz 18., to nagrody kulturalne przyznawane artystom w sześciu kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, muzyka popularna, sztuki wizualne. Ostateczny werdykt poprzedzają nominacje, w których kandydatów wskazują recenzenci.

Wojciech Kościelniak

Absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej był dyrektorem Teatru Muzycznego "Capitol". Jest reżyserem spektakli muzycznych, m.in. "Kombinatu" z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego, "Galerii" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, adaptacji przebojów musicalowych "Hair", "West Side Story", "Opery za trzy grosze" oraz oryginalnych spektakli muzycznych, transopery "Sen nocy letniej" i "Scat" oraz "Idioty" według Dostojewskiego. "Gdybym był producentem na Broadwayu, Kościelniak by już u mnie pracował" - napisał o nim Tadeusz Nyczek, krytyk teatralny.

Paweł Demirski i Monika Strzępka

Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem dramaturga i reżyserki były "Dziady. Ekshumacja" we wrocławskim Teatrze Polskim w 2007 r. Niedługo potem w Wałbrzychu przygotowali brawurową burleskę polityczną "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł". Od tej pory są stale obecni na scenach Wrocławia i Wałbrzycha. Marcin Kościelniak, krytyk "Tygodnika Powszechnego", napisał o nich: "W teatrze Demirskiego/Strzępki odzyskują znaczenie sformułowania sztuka krytyczna, sztuka zaangażowana".

Sebastian Majewski [na zdjęciu]

Reżyser, dramaturg, założyciel offowej Sceny Witkacego, od dwóch lat prowadzi Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. "Teatr za jego dyrekcji to sprawnie działająca cieplarnia laboratorium , w którym w komfortowych warunkach powstają najlepsze polskie spektakle ostatnich sezonów", oceniła jego dokonania Joanna Derkaczew, recenzentka "Gazety Wyborczej".

Majewski jest laureatem nagrody wrocławskiej "GW" Warto 2009.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji