Artykuły

Wędrowcy z ulicy Piernikarskiej

W kwietniu Teatr Baj Pomorski w Toruniu obchodzi 60-lecie. Trwają przygotowania do jubileuszu. Narodziny teatru datują się na 1 kwietnia 1945 roku. Wtedy Irena Pikiel otrzymała dokument z Ministerstwa Kultury upoważniający do zorganizowania na Pomorzu sceny lalkowej - pisze Alicja Piotrowska.

Miała być to filia warszawskiego "Baja", sceny prowadzonej od 1928 roku przez Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Pierwszą siedzibą Baja Pomorskiego była sala Rzeźni Miejskiej w Bydgoszczy. W poszukiwaniu lepszych warunków teatr rok później przeniósł się na ul. Piernikarską w Torunia do gmachu po Niemieckim Teatrze Zamkowym, gdzie działa do dziś.

Irena Pikiel, repatriantka z Wilna, była malarką, a pierwszymi aktorami Baja byli studenci sztuk pięknych UMK, dlatego spektakle od początku odznaczały się wielką urodą plastyczną. Nauczycielami młodych, początkujących aktorów byli ich doświadczeni koledzy z Teatru Ziemi Pomorskiej (obecnie Horzycy) - Tadeusz Fijewski i Danuta Mancewicz. Młody teatr był jedną z nielicznych scen w Polsce, które większość przedstawień grał w objazdach. Wędrował po Śląsku, Lubelszczyźnie, Mazurach, Rzeszowszczyźnie.

Irena Pikiel szefowała toruńskiej scenie do roku 1947. Po niej Bajem kierowała Joanna Piekarska - również artystka plastyk. Teatr, który utrzymywał się z subwencji Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przeżywał w tym czasie poważne kłopoty finansowe, ale również zaczął zdobywać nagrody na festiwalach. W 1950 roku scenę upaństwowiono. Kolejnymi dyrektorami byli Stanisław Stapf, Leszek Śmigielski, Tadeusz Petrykowski, Konrad Szachnowski, Antoni Słociński, Krzysztof Arciszewski, Wojciech Olejnik i Czesław Sieńko. Każdy z nich zostawił swój ślad i przyczynił się do licznych sukcesów. Obecnie teatrem kieruje Zbigniew Lisowski. Jego marzeniem jest teatr otwarty, który przyciągnie zarówno dzieci, jak i młodzież licealną i studencką oraz ludzi dorosłych. Nadzieją na rozwój Baja jest modernizacja i rozbudowa siedziby przy Piernikarskiej, która rozpocznie się już w tym roku. Budynek ma zostać ukończony już w październiku 2006 roku.

1 kwietnia na ulicach Torunia pojawią się przebrani aktorzy, którzy zaproszą mieszkańców na jubileusz.

Na zdjęciu: "Ach, ta mysia", reż. Czesław Sieńko, Baj Pomorski, Toruń 1999 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji