Teatralia

Muzeum Historii Kielc

Zbiór projektów scenograficznych Heleny Naksianowicz. Helena Naksianowicz (1924 Kurzelów – 5 XI 2014 Kielce), w 1963 r. ukończyła eksternistycznie studia na Wydziale Scenografii ASP w Krakowie. 1952-59 pracowała jako projektantka w Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada” w Kielcach; 1959-1983, do chwili przejścia na emeryturę, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, początkowo jako plastyk, po ukończeniu studiów na etacie scenografa. Zaprojektowała 61 scenografii do sztuk lalkowych. W posiadaniu teatru zachowały się 24 projekty scenografii. Zachowały się tez nieliczne lalki wykonywane do przedstawień.

W Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach znajdują się także zabawki, przede wszystkim lalki, zaprojektowane przez H. Naksianowicz dla kieleckich spółdzielni zabawkarskich. Ponadto w różnych zbiorach prywatnych i publicznych w Kielcach i prawdopodobnie w Radomiu znajduje się pewna liczba prac plastycznych H. Naksianowicz, wśród nich prace sztalugowe wykonywane techniką kolażu „ekologicznego” – z nasion itp.

Z innych pamiątek: TLiA „Kubuś” jest w posiadaniu kilkudziesięciu prac warsztatowych (rysunków, akwareli, 1 grafiki); Muzeum Historii Kielc dysponuje prywatnymi albumami fotograficznymi, wykonanymi przez Helenę Naksianowicz, związanymi częściowo z jej pracami scenograficznymi oraz z prowadzonym przez nią przez lata salonem dyskusyjnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji