4 kobiety, 11 mężczyzn
"Kompot" jest rodzajem scenicznego reportażu rejestrującym określony stan świadomości młodego pokolenia, stan, który z racji swych rozmiarów określić można jako zjawisko społecznej patologii, idzie bowiem o narkomanię.
Bohaterami sztuki są ludzie młodzi w wieku od 16 do 30 lat i skontrastowani z nimi reprezentanci tzw. "normalnośoi", przy czym granica podziału nie przebiega w sposób wyrazisty, a autorskie sympatie nie są tożsame z przynależnością do świata zdrowych, bądź "skażonych". Akcja toczy się w jakimś mocno zdewastowanym magazynie, gdzie rzeczona grupa młodzieży zatrudniona zostaje w charakterze robotników porządkujących pomieszczenie. Młodzi traktują jednakże brudny magazyn jak azyl, przystań, jedyne bezpieczne schronienie, wszyscy bowiem z różnych zresztą względów pozbawieni są prawdziwego rodzinnego domu. W tym też miejscu przeżywają stany euforycznego uniesienia w narkotycznych wizjach po zażyciu "kompotu", jak też przygnębiającej, nieznośnej do fizycznego i psychicznego przetrzymania "ssawy" z braku środków pobudzających. Tragiczny finał aktu I, kiedy to po narkotycznym seansie najmłodszy członek grupy, jedyny, którego sami chcieli uchronić przed nałogiem - umiera, prowadzi w akcie II do skutków jeszcze drastyczniejszych. Pozornie przypadkowo ginie przywódca, 29-letni filozof-intelektualieta-Lowe. Jego samobójcza śmierć jest ciosem ostatecznym, gdyż młodzi uświadamiają sobie, iż ich koniec będzie podobny.
Interesujący obraz środowiska narkomanów, w którym odzwierciedlili autorzy ich specyficzny kontakt z otoczeniem, poprzez znakomicie uchwycony język i ciekawie, niebanalnie skonstruowane role kobiece i męskie, daje możliwość zrealizowania dobrego, współczesnego widowiska.
Źródło: "Nowe sztuki"-biuletyn informacyjny Agencji Autorskiej nr 9/82
Ukryj streszczenie