10 postaci, 1 dekoracja
Sztuka należy do gatunku, który najwyraźniej określiła Krystyna Miłobędzka poszukująca nowych konstrukcji myślowych i form estetycznych dla twórczości poświęconej dzieciom. Utwór nie ma tradycyjnej akcji dramaturgicznej, nie rozwija jednolitej fabuły, nie opisuje zdarzeń, lecz jakby stwarza je wespół z widzami z elementów poetyckich metafor i frazeologicznych motywów. "Wyczarowuje" z codziennej rzeczywistości, zwykłych przedmiotów i powszednich sytuacji "co kto chce".
Nika bawi się na osiedlowym terenie dla dzieci między najzwyklejszym trzepakiem, huśtawką i murkiem. Rysuje na murku różne postacie i przedmioty, które ożywają i od razu przyłączają się do zabawy. W ten sposób pojawiają się w sztuce Rycerz i Jasio Głuptasio, Centek - kolega szkolny Niki - "zamienia się" w Tygrysa, Słońce, Wiatr, a każda z jego odmienionych postaci przywołuje jakby nową bajkę, którą może sobie kto chce jak chce dalej wymyślać.
Sztuka odznacza się walorami poetyckimi i poznawczymi. Obrazy mają w niej urok oryginalnych metafor, a odmienna - w stosunku do "fabularnej" dramaturgii - akcja bliska jest konwencji dziecięcych gier i zabaw. Inscenizatorzy znajdą w tekście piosenki i sugestie ciekawego przetransponowania słowa na wyraziste sceniczne sytuacje.
Źródło: "Nowe sztuki"-biuletyn informacyjny Agencji Autorskiej nr 11/79
Ukryj streszczenie