Czas akcji: początek XXI wieku.
Miejsce akcji: wiejska chałupa w Polsce.
Obsada: 3 role męskie i 3 role kobiece.
Druk:
Komedia w dwóch akatch.
Głównym bohaterem sztuki jest Stasio, samotny mężczyzna, właściciel średniej wielkości gospodarstwa rolnego. Sztuka rozgrywa się w Polsce w latach przemian ustrojowych, bezpośrednio przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Mentalność bohaterów i stosunek do otaczającej ich nowej rzeczywistości są tematem ironicznych i pobłażliwych obserwacji autora. Barwny i soczysty język postaci, używanie słów bez ich zrozumienia, mylenie pojęć, podkreślają komediowość sztuki.
Stasio i jego serdeczny kolega od butelki, Rysio, to typowe "wiejskie dzieci" PRLu. Ich uboga osobowość to "produkt" czasów małej stabilizacji, propagandy sukcesu i scholastycznego nauczania polskiego prowincjonalnego kościoła katolickiego. Prawie cała wieś tonie wręcz w alkoholu, nikomu nic się nie chce robić, bo się nie opłaca, panuje marazm i bezradność. Zaprzeczeniem takiej postawy jest sołtys Wojtek, właściciel wielkotowarowego gospodarstwa rolnego, który jak najszybciej chce stanąć do konkurencji z gospodarstwami w Unii Europejskiej. Wojtka ze Stasiem łączy wspólny, dość istotny na wsi problem - bezżenność.
Stasia opuściła właśnie siostra, która wyemigrowała "za chlebem" do Ameryki. Jej miejsce przy boku mężczyzny chcą teraz zająć dwie wiejskie stare panny, Elżunia i Balbinka. Kobiety odwiedzają chałupę Stasia pod pretekstem opieki nad samotnym mężczyzną. Po ich wyjściu zjawia się Sołtys i rozpoczyna się, tak zwana, męska rozmowa. Stasio wyjmuje numer bardzo starego "Playboya" i obaj marzą o młodych atrakcyjnych dziewczynach, przy których Elżunia i Balbinka, ich zdaniem, wyglądają jak "rozpierdziane kumy". Oglądanie roznegliżowanych modelek kończy się tym, że Stasio postanawia napisać do redakcji "Playboya" i przedstawić ofertę spotkania się z jedną z owych piękności. Przy tej okazji dowiadujemy się, że Sołtys ma już obiekt swoich miłosnych marzeń. Jest nim Mariolka. Stawia ona jednak bardzo trudny dla niego do spełnienia warunek. Chce dostać pierścionek z "bryliantem", którego cena równa się prawie cenie ciągnika rolniczego. W końcu Stasio i Rysio piszą ogłoszenie matrymonialne następującej treści: "Atrakcyjny, przystojny ziemianin, posiadłość wiejska w dobrym stanie, odkryty nie ogrodzony basen z naturalnie zacienionym patio, właściciel Cepelii..."
W chałupie zjawia się zwabiona treścią ogłoszenia Dziewczyna. Stasia akurat nie ma, więc honory domu pełni obecny kumpel, Rysio. Dziewczyna opowiada mu jak wyobraża sobie przyszłe życie u boku przystojnego milionera w wiejskiej posiadłości. Sytuację komplikuje list z USA., w którym siostra Stasia zapowiada przyjazd bogatej Amerykanki w celach matrymonialnych. Gdy więc do chałupy ponownie przychodzą Elżunia i Balbinka, są święcie przekonane, że Dziewczyna to ta, która miała przybyć z USA. Usiłują więc pozbyć się konkurentki. W końcu dochodzi do zabawnej konfrontacji Stasia i Dziewczyny z ogłoszenia. Stasio udaje początkowo ogrodnika, lecz szybko cała prawda wychodzi na jaw. Okazuje się, że Dziewczyna to Mariolka z Mokrej Wólki, obiekt westchnień Sołtysa Wojtka, przebrana za światową damę. Na szczęście w chałupie zjawia się Sołtys i korzystając z okazji postanawia się oświadczyć. Widok Mariolki tak na niego działa, że zgadza się nawet kupić jej pierścionek z "bryliantem".
W ostatniej scenie sztuki spotykają się Balbinka, Elżunia, Staś i Ryś. Elżunia opowiada jak to Wiesiek Bucoń z Mokrej Wólki został wdowcem. Obie panie postanawiają zainteresować się osamotnionym mężczyzną i zastąpić mu ewentualnie niedawno zmarłą żonę. Także Rysio chce z kobietami wyruszyć do Mokrej Wólki z zamiarem pocieszenia biedaka przy pomocy alkoholu. Gdy wszyscy wychodzą Staś czyta ostatni list od siostry, w którym pisze mu ona, że amatorka żeniaczki z USA. raptownie zmieniła zdanie, gdy zobaczyła jego fotografię, i nie przyjedzie do Polski. Także ona "wracać się do tej bidy nie planuje", bo ma już tam "husbenda".
Zrezygnowany i zawiedziony Staś zostaje sam.
Ukryj streszczenie