Sztuka w 1 akcie, 3 postaci
Sztuka otrzymała nagrodę specjalną na III Ogólnopolskim Konkursie na sztukę dla teatru lalek, zorganizowanym przez redakcję miesięcznika "Scena",
"Skrzydełka", sztuka nazwana przez autorkę "paszkwilem", jest gorzką, bezwzględną satyrą na konsumpcyjny model świata dorosłych. Bohaterem sztuki jest Dziecko. Przychodzi na świat ze skrzydełkami na plecach. Inność Dziecka, element nie przystający do wyobrażeń i stereotypów, budzi najpierw konsternację wśród dorosłych. Wkrótce jednak skrzydełka zostają wykorzystane jako atrakcyjny sposób dorabiania się rodziny, w której pojawiło się Dziecko. Okazuje się niespodziewanie,że każde wyrwane piórko zamienia się w lawinę twardych pieniążków. Dziecko otrzymuje za to nagrodę w postaci śmiercionośnych zabawek i zostaje dopuszczone do grona swych rówieśników. Zabawa dzieci - w wojnę, komórki do wynajęcia, ciuciubabkę - odbija jak w złym zwierciadle fascynacje świata dorosłych - kult przedmiotu i małych marzeń. Dziecko nie pasuje do tej zabawy. Pozostaje samotne, z powyrywanymi skrzydełkami. Staje się ponownie przedmiotem troskliwej opieki dorosłych i intratnym środkiem płatniczym. Wyrywane piórka zamieniają się w samochód, pralkę, kolorowy telewizor. Dziecko nie ma już więcej piórek. Przestaje być dzieckiem. Należy do świata dorosłych.
Sztuka atrakcyjna dramaturgicznie. Zwraca uwagę pomysł, wyrazista konstrukcja scen i dialogu, jasna symbolika zdarzeń, czytelna intencja emocjonalna. Może zdumiewać jako utwór, którego autorką jest 15-letnia dziewczyna.
Źródło: Biuletyn Informacyjny Agencji Autorskiej "Nowe sztuki" nr 16/80
Ukryj streszczenie