OSOBY - UCZESTNICY POLOWANIA NA WĘDRUJĄCY BALON
Pierwsza grupa polujących:
1. Nauczyciel Kiro - starszy człowiek, były nauczyciel, pszczelarz, hołdujący ideałom pozytywistycznym
2. Ilijko - młody żonkoś, bujający w obłokach
3. Hadżi Awram - członek komitetu cerkiewnego, oswajacz wrony, hadżi, ale mały, gdyż odbył pielgrzymkę do Świętego Monasteru Rylskiego, a nie do Jerozolimy
4 Kogutek - Kowal i podkuwacz
5. Matej Nigdy Nic - ma w uchu pchłę
Druga grupa polujących:
1. Awram Kołowrotek - handlarz kozami, wyjątkowo ruchliwy człowiek, któremu bez przerwy wbijają się w pięty różne kolce
2. Ignac - koziarz, silny i majestatyczny
3. Piotr - cichy koziarz, apostoł, od czasu do czasu wkłada okulary
4. Paweł - cichy koziarz, apostoł, brat Piotra. Bez przerwy są zajęci drewnianą laską, a kiedy wypada im spełniać rolę sanitariuszy, wyjmują kolce z pięt Kołowrotka
5. Macierzanka - starszy człowiek w okularach, zielarz
Trzecia grupa polujących:
1. Awramczeto - młody żołnierz na trzydniowym urlopie, w półwojskowym letnim mundurze, który przyłączył się do polowania na balon
2. Awramowica - kobieta majestatyczna, orlica wsi Awramowice
3. Sierżant - dowódca szwadronu policji
W wydarzeniach uczestniczą poza tym:
Wędrujący balon, uciekinier z frontów drugiej wojny światowej; spieszona policja konna; dziewczęta i kobiety, bielące płótno nad rzeką; latawiec; pchła; oswojona wrona o imieniu Momo; anioły przenoszące duszę zmarłego ze wsi Awramowice; grupa Wołochów z huculskimi piszczałkami; grupa Serbów z wielkimi pistoletami i nieprzystojnymi okrzykami; grupa Greków, wykonujących tęskną melodię na instrumentach strunowych; grupa Turków z hodżą, obojami i czynelami. Te cztery grupy powinny symbolizować Bałkany, które nie pozostają obojętne wobec pojawienia się wędrującego balonu. Będą one obecne tylko jako dźwięki, przy czym jedna melodia zastępować będzie drugą. Najwyżej pośród Bałkanów jest nasza grupa polujących, ponieważ my znajdujemy się w samym środku półwyspu.
Czas akcji:
Druga wojna światowa
Miejsce akcji:
Wieś Awramowice, malowniczo rozrzucona wzdłuż grzbietu Bałkanów
CZĘŚĆ PIERWSZA
Obraz pierwszy
Hadżi Awram, członek komitetu cerkiewnego i mały hadżi, opowiada historię oswojenia wrony. Próba nastraszenia oswojonej wrony. Pojawienie się Nauczyciela Kiro, niosącego podkurzacz do pszczół. Matej Nigdy Nic opowiada zebranym mieszkańcom Awramowic, w jaki sposób pchła znalazła się w jego uchu. Na niebie pojawia się wędrujący balon - uciekinier z frontów drugiej wojny światowej. Chłopi wytwarzają za pomocą podkurzacza zasłonę dymną i udaje im się w niej ukryć. Kogutek tłucze przyniesione przez siebie, jeszcze ciepłe jajko.
Obraz drugi
Wymiana poglądów w cieniu wędrującego balonu, Ultimatum. Pojawienie się zielarza Macierzanki. Próba pogodzenia. Salomonowy wyrok. Na pomoc polującym przybywa Awramczeto - młody żołnierz na trzydniowym urlopie. Balon atakuje polujących i po ich rozbiciu kontunuuje swoją wędrówkę. Chłopi podejmują decyzję, by użyć podstępu i tę drogą zwabić uciekiniera do zejścia na ziemię.
Obraz trzeci
Gniewna przemowa wygłoszona przez Awramowice bardzo uroczystym tonem i w uroczystej pozie. Pełna i dokładna charakterystyka uczestników polowania na balon. Niebieska narzeczona i niebieski posag. Panika. Awramowica potępia dziewczyny i kobiety, nazywając je kusicielkami. Rytualne bielenie płótna.
CZĘŚĆ DRUGA
Obraz czwarty
Lot balonem. Awramczeto zamierza się na balon nożem. Awram Kołowrotek dostrzega swojego kuma. "Nie śnimy, tylko lecimy!". Ostrzał artyleryjski. Macierzanka gubi okulary. Lot nad państwami bałkańskimi. Dziura powietrzna. Próba wiosłowania. Anioły. Spotkania z najbliższymi.
Obraz piąty
Śmierć wędrującego balonu. Śledztwo i zeznania uczestników pościgu. Kogutek zapomina, jak ma na imię. Spory z policją i naiwne przyznania się do winy. Podejmowane przez policję próby oswojenia mieszkańców Awramowic. Ostateczne rozdarcie i zniszczenie wędrującego balonu. Śmierć pchły i szczęśliwy moment dla Mateja Nigdy Nic. Kogutek przypomina sobie, jak ma na imię. Macierzanka, prawie niewidomy, znajduje zdeptane dobre zioło, leczące każdą ranę na duszy i na ciele. Ptasie piórka.
Bułgarski Ośrodek Kultury i Informacji w Warszawie
Ukryj streszczenie