Czas akcji: koniec XX wieku.
Miejsce akcji: Nowy Jork, polsko-portorykański dystrykt Greenpoint.
Osoby: 6 ról męskich i 2 role kobiece.
Druk: "Dialog" nr 12/1995
Akcja sztuki toczy się w brudnym i zaniedbanym mieszkaniu, w którym bohaterowie przebywają tylko tymczasowo. Centralną postacią dramatu jest Azbest, trzydziestopięcioletni mężczyzna. To on wynajmuje całe mieszkanie od właścicielki budynku, a gęsto rozmieszczone w nim łóżka dzierżawi Polakom, którzy przyjechali do Ameryki na zarobek. W Nowym Jorku mieszka także siostra Azbesta, Teriza, którą ściągnął z Polski, aby opiekowała się sparaliżowanym Włochem, za dość wysokie wynagrodzenie. Azbest trudni się także naprawą znalezionego na śmietnikach sprzętu domowego, który potem sprzedaje. Stałym gościem w mieszkaniu Azbesta jest Profesor, alkoholik, który od wielu lat nie może uzbierać pieniędzy na powrót do kraju. Profesor jest znanym w Polsce opozycjonistą. Przyjechał do Ameryki, aby odebrać tytuł doktora honoris causa na, został tu i od tej pory ostro pije i pomaga Azbestowi prowadzić interesy.
Łóżko w mieszkaniu wynajmuje też pięćdziesięcioletni Potejto, który od trzech lat bez przerwy, po szesnaście godzin dziennie, pracuje na czarno w rzeźni. Wszystkie zarobione pieniądze wysyła do domu na potrzeby licznej rodziny. Potejto czeka na cud, mający wkrótce nastąpić w jego życiu. Śniła mu się bowiem Matka Boska, która zapowiedziała, że wygra milion w lotto. Potejto może skreślać co chce, a Ona "dopasuje kupon do losowania".
Osobami dramatu, wokół których koncentruje się akcja, są Pank, lat dwadzieścia jeden i jego trzydziestoletni brat Serfer. Pank jest muzykiem, który usiłował zrobić w Nowym Jorku karierę, ale skończył w mieszkaniu Azbesta. Serfer, od dawna naturalizowany w Ameryce, to kombinator na dużą skalę, który stara się wykorzystać Panka do swoich brudnych interesów. Ten zrozpaczony brakiem jakichkolwiek muzycznych sukcesów, korzysta z podsuniętej mu przez Serfera propozycji zaokrętowania się na kutrze do połowu ryb. Później dowiaduje się, że ma przejąć z rąk przemytników drogocenną przesyłkę i dostarczyć ją na wyznaczone miejsce. Serfer namawia Panka, aby przywłaszczył sobie po drodze pakunek i dostarczył jemu. On to sprzeda i obaj będą bardzo bogaci. Pank mimo początkowego oporu zgadza się, przekonany błyskotliwą argumentacją Serfera.
W mieszkaniu Azbesta mieszka także Czemp ze swą córka Wiwi. Czemp to polski bokser, który po nieudanej próbie kariery sportowej w Ameryce został sutenerem, również swojej szesnastoletniej córki
Sytuacje życiowe, w których znaleźli się współlokatorzy w mieszkaniu Azbesta, wydają się być tak beznadziejne i tragiczny, że tylko cud mógłby wyprowadzić ich z makabrycznego położenia. Wiara w cudowną moc pieniądza, która doprowadziła bohaterów sztuki niemal na samo dno, w dalszym ciągu jest ich jedyną nadzieją na wyrwanie się tego miejsca.
Sztuka podzielona jest na cztery części. Akcja każdej z nich toczy się w kolejną niedzielę. Bohaterowie spotykają się w kuchni i relacjonują swoje dość przerażające przygody z życia "półświatka", w którym się znaleźli.
Potejto, zarobione ciężko pieniądze chował, zwinięte w ruloniki, w radioodbiorniku. Serfer, czekając na powrót Panka z trefnym towarem, zabrał je wszyskie i uciekł skradzionym Azbestowi samochodem. Ten jednak, nauczony wcześniejszymi doświadczeniami, już na początku, gdy Serfer zaczął wynajmować u niego łóżko, wykradł mu amerykański paszport, znajdując przy okazji dwa inne, na różne nazwiska.
Potejto nie wytrzymał tempa i warunków pracy. Któregoś dnia, w trakcie rozbierania mięsa, wymiotuje (o czym marzy od samego początku), za co natychmiast wylatuje na bruk. Okradziony do gołego modli się. Postanawia wybaczyć tym, którzy to zrobili i chce wrócić do kraju.
Serfer, który szybko zorientował się, że Azbest ukradł mu prawdziwy paszport. Dzwoni do niego i usiłuje negocjować. Uzgadnia z Azbestem, że samochód i pieniądze odda mu Pank, który już wrócił z wyprawy. Tymczasem Pank dzwoni, że jest chory i nie może teraz załatwić tej sprawy. Azbest przekonany, że w dalszym ciągu jest oszukiwany, informuje Serfera, że Pank już załatwił sprawę i że może się zgłosić po "zgubiony" paszport. W ten sposób chce zwabić oszusta do mieszkania i sam wymierzyć mu sprawiedliwość.
W ostatnią, czwartą niedzielę, uzbrojony w pistolet Azbest czeka na Serfera w towarzystwie Potejto i jak zwykle niedopitego Profesora. Do mieszkania wchodzi Serfer i wpada w ręce rozwścieczonych i uzbrojonych ofiar swoich kombinacji. Pod lufą pistoletu wypisuje czek, ale na inne nazwisko niż w jego amerykańskim paszporcie. Tego jest już za wiele. Azbest krępuje Serfera taśmą klejącą, zakleja mu usta i na głos dzwonka do drzwi mieszkania wyprowadza do innego pokoju. Wchodzi Teriza i przynosi list do Potejto. Z listu wynika, że wygra on co najmniej milion dolarów, jeśli natychmiast wyśle przekaz na pięćdziesiąt dolarów na wskazany adres. Potejto szaleje ze szczęścia. Nie wie, że znów został oszukany. Wierzy, że to Matka Boska spełnia swoją obietnicę, którą mu dała we śnie. W głębi mieszkania słychać rumor i wystrzał. Wygląda na to, że Azbest zastrzelił Serfera podczas próby ucieczki. Teraz następuje rzeczywisty "cud na Greenpoincie", na który czekał Potejto. Do mieszkania wchodzi Pank i zwraca mu pieniądze, które ukradł Serfer, plus wynagrodzenie za straty moralne. Pyta też o Azbesta, któremu chce zrekompensować koszt ukradzionego samochodu. "To ja jestem wasza Matka Boska" - mówi na odchodnym. Poleca wyrzucić z mieszkania rzeczy Serfera, a sam wybiera się do Los Angeles, by tam powalczyć z "miejscowymi asiorami". Do kuchni wchodzi blady i spocony Azbest. Prosi Potejto i Profesora o pomoc w sprzątaniu... Wygląda na to, że trzeba coś zrobić z ciałem Serfera. Sztuka kończy się, gdy szczęśliwy z powodu odzyskanych pieniędzy Potejto postanawia wraz z Profesorem wrócić do Polski. To jego najbardziej dotyczył cud. Tracąc okrutną pracę, której serdecznie nienawidził, odzyskuje wolność, zwrócone mu zostają skradzione pieniądze i wreszcie może wrócić do kraju, gdzie czeka na niego żona i dzieci.
Ukryj streszczenie