Sztuka w 10 scenach
Obsada: 6 postaci
Ladislav Dvorsky zdobył popularność w polskich teatrach lalek często wystawianą sztuką "Bajka o dobrym smoku". "Skacząca królewna" to baśń dla najmłodszych dzieci. Zgodnie z uwagami inscenizacyjnymi, pochodzącymi od autora, głównym celem sztuki jest pobudzenie dziecięcej fantazji. Akcję inicjują zwykłe zabawki dziecięce,grające inne role.I tak na przykład zabawka lwa jest Królem, kot - Królewną, pies - Złym Czarodziejem, małpka - Babą Jędzą. W miarę upływu akcji plan "zabawkowy" przechodzi w plan lalek, które wyrażają prostą fabułę opartą na znanych modelowych sytuacjach baśniowych. Fabuła ta zdradza miejscami podobieństwo do naszego "Szewczyka Dratewki". Równie prosty, naturalnie dziecięcy, wdzięcznie oddany w przekładzie, jest język utworu.
W królewskim zamku mieszkał Król, zasiadający na dużym tronie z klocków, i królewna Jarmilka, mająca swe miejsce na mniejszym tronie. Jarmilka kochała taniec i muzykę. Do zamku przybywa Zły Czarodziej. Chce, by królewna została jego żoną. Jarmilka odtrąca Złego Czarodzieja, a on mści się okrutnie zamieniając ją w skaczącą królewnę. Od tej pory Jarmilka już nie tańczy, ale śmiesznie skacze. Do zamku przybywa królewicz Jerzy. Ofiarowuje jej swą rękę, postanawia odnaleźć czarodzieja i zmusić go do "odczarowania" królewny. Po drodze trafia do Baby Jędzy. Szczęśliwie unika pułapki. Kiedy Baba Jędza dowiaduje się, że królewicz Jerzy zdąża do Złego Czarodzieja, jej śmiertelnego wroga, uwalnia królewicza pod warunkiem, że znajdzie dla niej narzeczonego. Królewicz Jerzy przybywa do zamku Złego Czarodzieja. Zamek otoczony jest lasem dmuchawców. Są to zaklęci w dmuchawce wędrowcy, pokonani przez Złego Czarodzieja. Wystarczy tylko dotyk czarodzieja, by zaczarować wszystko i wszystkich. Tymczasem królewicz Jerzy dzięki sprytnemu fortelowi nie tylko unika zaczarowania, lecz pozyskuje sprzymierzeńca w Czarodzieju, kiedy ten dowiaduje się że królewicz także nie cierpi Baby Jędzy. Czarodziej na prośbę królewicza odczarowuje królewnę. Stawia jednak warunek: królewicz musi mu znaleźć narzeczoną, by mógł się pocieszyć po stracie królewny.
Królewicz Jerzy aranżuje sprytnie spotkanie Baby Jędzy i Złego Czarodzieja - w roli narzeczonych. Kiedy ci niczego nie przeczuwając padają sobie w ramiona, pozostają po nich tylko dwa obłoczki kurzu. Zostają unicestwieni siłą magicznych właściwości, jakie ma dotknięcie czarodzieja. Królewicz Jerzy powraca na zamek, gdzie oczekuje go pięknie tańcząca królewna Jarmilka.
Fabuła sztuki zachęca, by wystawić ją w konwencji zabawy dziecięcej.
Źrodło: "Nowe sztuki"-biuletyn informacyjny Agencji Autorskiej nr 12/84
Ukryj streszczenie