11 postaci 6 dekoracji
Źle dzieje się w państwie po śmierci króla. Skarb pusty. W spichlerzach pożerają się nawzajem wychudłe koty. Na dworskie stoły, zamiast sławnych prosiąt pieczonych w całości i faszerowanych, podaje się kartoflane placki. Dumają rycerze nad kuflami marnego piwa. Głowi się stara królowa, jak znaleźć władcę dla państwa i męża dla dorastającej córki Marysi. Wybór jej pada w końcu na walecznego i prawego rycerza Dobromira, który poprzysiągł przynieść królewnie zaklęty kwiat z góry Onagera.
Zaklęty kwiat zna tajemnice Boga i Natury, rośnie jednak na niedostępnej górze i strzeżony jest przez strasznego potwora. Nie bacząc wszakże na niebezpieczeństwa wyrusza Dobromir obdarowany przez królewnę na drogę ryngrafem. Za nim podąża dworski błazen Kacper wyposażony przez kucharza w parę zimnych placków.
Drogę zachodzi Dobromirowi i Kacprowi kilka niezwykłych i pouczających przygód. Spotykają najpierw dziwnego rycerza z łożem, który szuka - na miarę owego łoża -człowieka doskonałego. Znajdują schronienie w dziwnym zamku, którego księżniczka zmusza przybywających rycerzy do odgadnięcia trzech trudnych zagadek. Wreszcie docierają do strasznej góry. Dobromir trzykrotnie zwycięża i za każdym razem dobrowolnie zrzeka się nagrody. Nie chce być "człowiekiem doskonałym". Nie zależy mu na uznaniu księżniczki, której zagadki rozwiązał bez trudu. Nie zrywa zaklętego kwiatu, kiedy dowiaduje się, że w ten sposób pozbawiłby życia jego strażniczkę Wiwianę. Więcej nawet: zgadza się przyznać do niepopełnionej winy - tchórzostwa. Poddaje się wszystkim próbom i po wielu niebezpiecznych przygodach poznaje wielką tajemnicę, którą jednak wyjawia mu nie zaklęty kwiat baśni, lecz życie i własne sumienie.
Literacka baśń stylizowana podług średniowiecznych rycerskich opowieści z humorem i fantazją. Głębsze przemyślenia i refleksje splata z barwnymi przygodami i żywą akcją. Bardzo dobrze napisane dialogi, ciekawie zarysowane postacie. Interesująca próba dramaturgiczna młodego pisarza.
Żródło: "Nowe sztuki"-biuletyn informacyjny Agencji Autorskiej nr 5/82
Ukryj streszczenie