Osoby

Trwa wczytywanie

Maria Biernath

BIERNATH Maria, z domu Schabówna (20 stycznia 1925 Kostopol koło Równego na Wołyniu – 26 maja 1991 Łódź),

aktorka-lalkarka. 

Była córką Józefa Schaba i Agnieszki Kokoszko; żoną Aleksandra Biernatha. W 1941 wywieziona do ZSRR, do 1943 pracowała w sowchozie w północnym Kazachstanie. W listopadzie 1943 dotarła do polskiego wojska w Sielcach nad Oką i zatrudniła się w teatrze kukiełkowym przy Teatrze Żołnierza 2 Dywizji Piechoty I Korpusu Polskiego (potem I Armii Polskiej). Z teatrem tym dotarła do Domu Żołnierza w Łodzi i tu 27 września 1945 odeszła z wojska. Odtąd z Łodzią związała się na stałe. Jesienią 1945 zaangażowała się jako aktorka do Teatru Kukiełek przy Centralnym Robotniczym Domu Kultury (od 1948 pod nazwą Pinokio). Jednocześnie z pracą w teatrze uczęszczała do gimnazjum ogólnokształcącego i uzyskała tzw. małą maturę. 

W 1957 otrzymała dyplom ukończenia wydziału wokalnego Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej oraz zdała w Krakowie lalkarski egzamin eksternistyczny i 12 września tego roku uzyskała uprawnienia aktorki-lalkarki. W zespole aktorskim Teatru Lalek Pinokio była do końca sezonu 1975/76. 

Od 1 września 1976 przeszła na emeryturę, ale zachowała kontakt z teatrem i dogrywała w bieżącym repertuarze. Występowała w większości przedstawień i zagrała blisko 80 ról. Brała udział także w wielu inicjatywach artystycznych, np. w 1965–73 w „Teatrzyku przy kawie”. Wystąpiła m.in. w rolach: Bronki (O żaczku szkolaczku), Królowej (Nowe szaty króla), Bogny (Srebrnorogi jeleń), Przekupki (Porwanie w Tiutiurlistanie), Lisicy i Zająca (Czarodziejski kalosz), Sowy (Kubuś Puchatek), Panny Kogel-Mogel (Przygody Guliwera), Kasztelanki (Zaklęty kaczor), Panny Sabiny (Skarby admirała), Matki Śniegów (Szklana góra), Wiosny (O czym mówią pory roku), Wiedźmy (Tajemnica Czarnego Jeziora), Lady Edyty (Królewicz i żebrak), Jaruchy (Stara baśń).

Bibliografia

Almanach 1990/91; Kaszyński: Teatr łódź.; Łódź. sceny lalkowe; 20 lat Państwowego Teatru Lalek Pinokio, [Łódź 1965]; 30 lat Państwowego Teatru Lalek Pinokio, [Łódź 1975]; Waszkiei: Dzieje 1944–2000; Akta, T. Lalek Pinokio Łódź, ZASP (fot).

Źródło: Słownik biograficzny teatru polskiego 1910–2000, t. 1, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2017.
Zachowano konwencję bibliograficzną i część skrótów używanych w źródłowej publikacji.

 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji