Osoby

Trwa wczytywanie

Edward Hulewicz

EDWARD HULEWICZ - BIOGRAFIA ARTYSTYCZNA
Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące kończy w Kwidzynie. W tym czasie działa w ruchu amatorskim w miejscowym Domu Kultury, w sekcjach: Dramatycznej (wiele przedstawień dramatycznych, I-sze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim), oraz Estradowej gdzie zakłada rockowy zespół "JAZZ AND SONG" (I-sze miejsce w wojewódzkich konkursach i przeglądach zespołów rockowych).
Rozpoczyna studia na WSP w Gdańsku i równocześnie ożywioną działalność w studenckim ruchu artystycznym w Klubie Studentów Wybrzeża "ŻAK" i jazzowym "RUDY KOT ". Stąd wyjeżdża na koncerty po klubach Czechosłowacji, co przeradza się z czasem w tournee koncertowe po największych salach koncertowych Czechosłowacji.
Po przyjeździe do Polski, zauważony przez Redakcję Muzyczną Polskiego Radia i TV w Poznaniu (red. Janusz Hojan) otrzymuje propozycję założenia przy tej instytucji zespołu rockowego. Na bazie swojego dotychczasowego zespołu tworzy więc zespół "TARPANY"(rok 1965). Pierwszy skład: Bogdan Szelugowski - p.org.voc., Bogusław Łowiński - dr. voc. Mirosław Polarek - ts. Klaudiusz Maga - g.voc. Andrzej Wlekliński - gb.voc. Solista - Edward Hulewicz. Potem doszły: Halina Frąckowiak i Halina Żytkowiak. Pierwsze nagrania i koncerty na terenie całej Polski. Opieka artystyczna - Jerzy Milian. Nagrania: m.in. "SIAŁA BABA MAK" - muz.i tekst - E.Hulewicz, piosenka, która staje się wielkim przebojem i kilkakrotnie zwycięża w popularnej audycji "Telewizyjna Giełda Piosenki". Powstają liczne Fan Kluby (jednym z prezesów takiego Fan Klubu był późniejszy dyrektor Estrady Poznańskiej, znany autor tekstów i manager - Andrzej Kosmala). Wiele audycji telewizyjnych, własna audycja w Polskim Radiu, wiele koncertów w kraju i zagranicą, pierwsze płyty.
Zespół rozpada się w roku 1968, wszyscy członkowie "Tarpanów" zostają przechwyceni przez czołowe grupy (Czerwono i Niebiesko-Czarni, Brekaut, ABC, Amazonki, Heliosi). Edward Hulewicz przechodzi do "HELIOSÓW''. Po reorganizacji skład grupy: Władysław Szlacha -g.voc.kier.muz., Andrzej Zawadzki - p.org.voc., Bogdan Kierach - dr., Jerzy Pulcyn - gb.voc. Solistami grupy są: Jadwiga Land i Edward Hulewicz. Już pierwsze jego nagranie staje się megahitem. "OBIETNICE" - A.Zawadzki, J.Urbanowicz. Czołowe miejsca na większości list przebojów, a Edward Hulewicz staje się jednym z najpopularniejszych wokalistów w Polsce. Koncerty, nagrania, płyty, radio, telewizja, wyjazdy zagraniczne. Nagrania: "Zaczekaj aż opadnie mgła"(M.Kossowski, W.Patuszyński), "Dwa złote warkocze"(A.Zawadzki,J.Urbanowicz).
Rozpada się zespół "Heliosi", Edward Hulewicz rozpoczyna współpracę z big-bandem Janusza Sławińskiego "KANON RYTM". Koncerty i nagrania. Utwory: "Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem" (J.Sławiński, E.Horbaczewska), "Nie pytaj już" (M.Kossowski, B.Loebl), "Za zdrowie pań" (J.Sławiński, J.Kukulski, A.Kudelski), "Różowe miasto" (A.Januszko,T.Urgacz), "W takim wielkim mieszkasz mieście" (M.Kossowski, B.Loebl), "Może to ty"(Z.Korepta, W.Ścisłowski).
Po odejściu od "Kanon Rytm" Edward Hulewicz rozpoczyna samodzielną działalność artystyczną. Nawiązuje współpracę z najwybitniejszymi kompozytorami i autorami tekstów, dokonując szeregu nagrań, które w większości stają się przebojami. I tak: z Katarzyną Gertner - w efekcie nagranie na jej kultowej płycie "Na szkle malowane" utworu "Hej baby baby"(tekst Ernest Bryll) "Kochałbym cię"(tekst J.Kleyny), z Antonim Kopfem: "Nie sądź mnie"(tekst A.Kreczmar), z Ryszardem Poznakowskim: "Żona Padrona Blues"(tekst G.Orlińska), "Odwieczny znicz"(tekst J.Pietrzak), "Powróż mi"(tekst J.Kleyny)"Dzięki tobie"(tekst A.Jastrzębiec-Kozłowski), z Jarosławem Kukulskim: - oprócz "Za zdrowie pań" pracuje z nim przez parę lat, jeżdżąc z koncertami z udziałem Anny Jantar, z Adamem Skorupką: "Serdeczne życzenia"(tekst J.Odrowąż) "Za to wszystko co przed nami"(tekst J.Odrowąż)"Klucze szczęścia"(tekst J.Lewiński, A.Zaniewski) z Edmundem Bergiem: "Ty potrafisz"(tekst J.Szczepkowski), "Zgubiłem się po drodze" (tekst Z.Stawecki), "Znów ryzyka brak"(tekst M.Maliszewska), "Ludzie są..."(tekst K.Cwynar).
Po krótkim epizodzie z nowoutworzonym przez E.Hulewicza i Janusza Komana "HELIOS II" -("Miliony ludzi" - J.Koman, W.Patuszyński, "Może coś z tego będzie" - J.Koman, W.Patuszyński), rozpoczyna współpracę ze znakomitymi orkiestrami: PRiTV pod dyr. Bogusława Klimczuka, z którą jeździ kilkakrotnie z koncertami za granicę (m.in. do Rosji i Mongolii) z orkiestrą PRiTV w Katowicach pod dyr. Jerzego Miliana, z którą dokonuje parę sesji nagraniowych , m.in. kompozycji J.Miliana "Oj nie idzie nam to życie"(tekst J.Podkomorzy). Współpracuje też z paroma ORKIESTRAMI SYMFONICZNYMI (Filharmonii Olsztyńskiej i Rzeszowskiej) dając szereg koncertów łączących muzykę poważną i rozrywkową.
Występuje w filmie "WODZIREJ" Feliksa Falka, gdzie śpiewa piosenkę Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstu Jonasza Kofty "Rytm Carnaval".
Nagrywa dwa longplaye dla "Polskich Nagrań", kilka tzw."czwórek", parę singli, 4 płyty kompaktowe, z których dwie osiągają status "ZŁOTEJ PŁYTY", a jedna "PLATYNOWEJ PŁYTY" co zostaje uhonorowane wręczeniem mu tego trofeum na specjalnych uroczystych koncertach - pierwsza w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2001r.), druga na Festiwalu "Złote Przeboje" w Tarnowie. Na tym też Festiwalu otrzymuje prestiżową Wielką Nagrodę Polskich Nagrań "ZŁOTA MUZA". "PLATYNOWA PŁYTE" wręczono mu na Krajowych Targach Fonograficznych w Opolu Lubelskim podczas uroczystego koncertu w miejscowym amfiteatrze.
WYJAZDY ZAGRANICZNE: prawie wszystkie kraje europejskie, pięciokrotnie do Rosji (każdy wyjazd po 3 miesiące), do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
NAGRODY:
"ZASŁUŻONY KULTURZE - GLORIA ARTIS" - Prestiżowy Medal Ministra Kultury honorujący najwybitniejsze postaci świata kultury (rok 2005)
"PROMETEUSZ" - Wielka Nagroda Polskiej Estrady za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie sztuki estradowej (rok 2000).
"ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY" - Ministerstwo Kultury i Sztuki uhonorowało go za całokształt pracy dla środowiska artystycznego. (rok 1998).
"ZASŁUŻONY CZŁONEK ZASP" - Związek Artystów Scen Polskich odznacza go najwyższym odznaczeniem Związku.
"MEDALE 75-cio i 80-ciolecia ZASP" - Związek Artystów Scen Polskich dwukrotnie odznacza go, za wieloletnią pracę społeczną w Związku (1994,1998r.).
Od wielu lat jest członkiem Zarządu Warszawskiego Koła Artystów Estrady, a od roku 2002 jest członkiem Zarządu SEKCJI Estrady ZASP.
FESTIWALE: czterokrotnie Festiwal Opolski (1969 - "Obietnice" i "Może to ty", 1970 - "Zielone łąki", 1971 - "Hej baby, baby", 1975 - "Gdy przyjdziesz dzisiaj wieczorem").
Festiwal w Rostocku - "Ucieczka przed burzą" E.Hulewicz, J.Urbanowicz (wyróżnienie).
Impreza towarzysząca Festiwalowi SOPOT ' 70 - recital z "Heliosami"(1970r.).
"Musicorama " - Impreza towarzysząca Festiwalowi SOPOT ' 1969 i 1970r. - koncerty z "Heliosami".
Obecnie koncerty recitalowe, oraz udział w koncertach z innymi wykonawcami w kraju i za granicą
PASJE: (oprócz muzyki)
MALARSTWO (parę semestrów jako wolny słuchacz na Akademii Sztuk Pięknych dla poznania warsztatu)w efekcie wiele płócien malarstwa realistycznego i portretów.
POEZJA: wydane 2 tomiki wierszy "Byłem ptakiem" i "To tylko".
OPIEKA nad dziećmi sierocymi. W tym celu ukończył Studium Kształcenia Wychowawców Domów Dziecka.
Inne utwory z jego repertuaru, jako owoc współpracy z kompozytorem Andrzejem Seroczyńskim i pisarzem, autorem tekstów, dziennikarzem, reżyserem i konferansjerem Zbigniewem Adrjańskim: "Wysokie niebo", "A tu spokój wkrąg", "Już kończy się noc", "Rozdarte serce moje" (do tekstu K.Gotowickiego).
Z własnej twórczości kompozytorsko-autorskiej:
"Paskuda" do tekstu Z. Staweckiego (wielki przebój "Lata z Radiem)
"Siała baba mak" - Muzyka i tekst
"Słońce, słońce, odradza nas" - " -
"To już przyszło lato" - " -
"Dla nikogo i bez celu" - " -
"Spełnione obietnice" - " -
"Jeśli nie, to nie" - " -
"Marleno tych dni" - " -
Sporo miejsca hasłom: "Edward Hulewicz", "Tarpany", "Heliosi" poświęcają znaczące książki, leksykony, encyklopedie muzyki rozrywkowej, polskiego rocka, oraz inne, takie jak:
1. Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej - Ryszard Wolański
2. Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Wojciech Zając i inni
3. Kalejdoskop Estradowy - Zbigniew Adrjański
4. Rejestr Artystów Twórców, Zespołów i Producentów - Zb. Adrjański
5. Czytanie losu - Józefina Pellegrini
6. Moje widzenie losu - Józefina Pellegrini
7. Kocham Świat - Joanna Rawik
8. Zapiski Komedianta - Janusz Horodniczy
9. Rodem z Kościanek - Agnieszka Hulewicz Feillowa
10. Encyklopedia "Who is Who w Polsce"
11. Mój gwiazdozbiór - Janusz Świąder
12. Wywiady spod estrady - Janusz Świąder
i inne.
W 2005r. nagrał singiel noszący tytuł "ROCK CAFE", na repertuar którego złożyło się kilka premierowych utworów:
1. ROCK CAFE - Muz.Adam Rup , sł.Waldemar Wierzba
2. BO ŻYCIE JEDNO MAM - Muz.Robert Adamaski, sł.Waldemar Wierzba
3. MÓJ ZWYKŁY DZIE - Muz.Janusz Musielak, Robert Adamski, sł.Wald.Wierzba
Jest to krążek który ukazuje Edwarda Hulewicza jako nowoczesnego wykonawcę, idącego z duchem czasu, śpiewającego współczesny repertuar.
Producentem muzycznym i kompozytorek większości utworów jest Adam RUP.
W marcu 2007 roku Wytwórnia fonograficzna MTJ wydaje jego najnowszy CD z prestiżowej serii The Best pt. "Za zdrowie pa". Repertuar tej płyty to jego największe hity w nowych aranżacjach, oraz kilka najnowszych nagrań.
Nota nadesłana

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji