13 maja 1960
Nosorożec Eugène’a Ionesco – prapremiera polska w Gdańsku
Gdańsk, Teatr Wybrzeże: polska prapremiera Nosorożca Eugène’a Ionesco w tłumaczeniu Adama Tarna, reżyserii Zygmunta Hübnera i z nim w roli Berengera granej na zmianę z Bogumiłem Kobielą, w scenografii Jana Banuchy.
Sztuka Ionesco rozgrywająca się w mieście, gdzie pojawił się nosorożec, do którego zaczynają się upodabniać kolejni mieszkańcy była parabolą politycznego konformizmu i nawiązywała do masowego akcesów Europejczyków do ruchów totalitarnych takich jak nazizm czy komunizm. Tylko Berenger przeciwstawiał się narastającej dominacji nosorożców i w ostatniej kwestii mówił: „Jestem ostatni, do końca będę człowiekiem. Ja nie kapituluję!”.
Opublikowana w 1959, sztuka szybko znalazła drogę na sceny całego świata. Prapremiera odbyła się 31 października 1959 w Schauspielhaus w Düsseldorfie (reż. Karl-Heinz Stroux); przed premierą w Gdańsku wystawił ją w Paryżu Jean-Louis Barrault (prem. 20 stycznia 1960, z reżyserem w roli Bérengera), a w Londynie zrealizowana została 28 kwietnia w Royal Court Theatre (reż. Orson Welles; Laurence Olivier jako Bérenger).
Rafał Węgrzyniak