Autor: Dariusz Kosiński
Uniwersytet Poszukiwań Teatru Narodów
Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Teatru Narodów w Warszawie, które z inicjatywy Jerzego Grotowskiego i pod jego kierownictwem (we współpracy z Eugenio Barbą) odbyło się we Wrocławiu w dniach 14 czerwca – 7 lipca 1975.
Uniwersytet Poszukiwań Teatru Narodów stanowił kulminację parateatru, będąc zakrojoną na największą skalę próbą otwarcia jego doświadczeń dla osób spoza zespołu wykonawców. Na jego program złożyły się przede wszystkim staże i działania robocze prowadzone przez członków Teatru Laboratorium, zarówno dla większych grup chętnych (tzw. Laboratorium ogólne i „Ule”), jak i dla wąskiego i bardziej specjalistycznego grona uczestników.
Ważnymi wydarzeniami były spotkania z wybitnymi eksperymentatorami teatralnymi kilku pokoleń (Barba, Jean-Louis Barrault, Peter Brook, Joseph Chaikin, Luca Ronconi, André Gregory) oraz warsztaty teatralne Brooka, Barby i Gregory’ego. Ponadto w programie znalazły się: przedstawienia teatralne (m.in. Apocalypsis cum figuris Teatru Laboratorium, Pasje dramatyczne II Tadashiego Suzukiego), konsultacje medyczne, udzielane m.in. przez wybitnego psychiatrę Kazimierza Dąbrowskiego, specjalny program Odin Teatret, prace warsztatowe szwedzkiej grupy Daidalos oraz projekcje filmów dokumentalnych. Łącznie w Uniwersytecie Poszukiwań Teatru Narodów wzięło udział około 2 tysięcy osób.
Doświadczenia wyniesione ze spotkań wrocławskich Teatr Laboratorium wykorzystał kilka miesięcy później, organizując w czasie Biennale di Venezia „Uniwersytet Poszukiwań II” (22 września – 25 listopada 1975), na który składały się spotkania z włoskimi grupami teatralnymi oraz staże prowadzone przez poszczególnych członków zespołu.
Bibliografia
- Na drodze do kultury czynnej. O działalności instytutu Grotowskiego. Teatr Laboratorium w latach 1970-1977, opracowanie, dokumentacja prasowa Leszek Kolankiewicz, Wrocław 1978;
- Osiński, Zbigniew: Grotowski i jego Laboratorium, Warszawa 1982.