Autorzy

Trwa wczytywanie

Felicja Kruszewska

Poetka i dramatopisarka.

Pochodziła z Podola, studiowała w Petersburgu i w Warszawie. Debiutowała w 1921 roku w „Skamandrze”. Drukowała w „Robotniku”, „Bluszczu”, „Wiadomościach Literackich” i „Drodze”. Podczas okupacji działała w podziemiu. Aresztowana w łapance, zmarła w więzieniu w Radomiu. 

Wydała zbiory liryków: Przedwiośnie (1923), Stąd dotąd (1925), Siano (1927), Twarzą na zachód (1932), a także opowiadania dla dzieci.

Jedyny w jej dorobku dramat, Sen, powstał w 1925 roku (druk w 1928). Prapremiera odbyła się w Reducie 17 marca 1927 (w Wilnie, reż. Edmund Wierciński, scen. Iwo Gall); 17 września tego roku Wierciński wystawił tę sztukę na Scenie Eksperymentalnej Teatru Nowego w Poznaniu (scen. Feliks Krassowski, zob. opis przedstawienia). Po drugiej wojnie światowej dramat Kruszewskiej wystawiany był dwukrotnie: w 1974 roku przez Stefana Hebanowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz w 1976 roku przez Jerzego Dobrowolskiego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Bibliografia

  • Sen, reż. Stanisław Hebanowski, program teatralny, Teatr Wybrzeże, Gdańsk 1974 [zawiera: Pniewska Helena, Twóczość Felicji Kruszewskiej; wiersze Felicji Kruszewskiej, Konrad Górski, Poezje Felicji Kruszewskiej; Horzyca Wilam, „Sen" Kruszewskiej w teatrze „Scena nowa"  (przedruk z miesięcznika „Droga”); tekst dramatu Sen; Milan Kwiatkowski, Dwie wersje sceniczne „Snu”;  list Marii Wiercińskiej; wybór listów Kruszewskiej do Wiercińskiego, fotografie z wersji wileńskiej i poznańskiej spektaklu Sen], [wersja cyfrowa];

Wykład Krystyny Duniec 

W ramach projektu Dziwy polskie Grupy Artystycznej Teraz Poliż, 2015. 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji