Autorzy

Trwa wczytywanie

Marek Modzelewski

MODZELEWSKI Marek
(ur. 30 listopada 1972, Radom, Polska)
Lekarz, specjalista w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej, dramaturg. Pochodzi z rodziny lekarskiej, jego matka jest stomatologiem. Szkołę podstawową ukończył w Jedlińsku, po czym, w 1987 roku, rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Już wówczas ujawniły się jego teatralne pasje i tu zaczął swą działalność sceniczną w szkolnym kabarecie. Jednak po zdaniu matury w roku 1991, zgodnie z rodzinną tradycją, rozpoczął studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Po ich ukończeniu pracował w pogotowiu ratunkowym. W latach 1997-1998 odbył podyplomowy staż lekarski w Centralnym Szpitalu Klinicznym AM w Warszawie. W roku 2005 zdał egzamin specjalizacyjny z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wraz z aktorami radomskiego teatru założył teatralno-kabaretową grupę pod nazwą "Kabaret Imienia Romana". Pisał do wystawianych spektakli scenariusze, skecze, piosenki i występował w nich. Najbardziej znanym kabaretowym spektaklem był "Henryk święty albo kto następny", historia człowieka z małego miasteczka, który umiera, by po kilku dniach nagle - zmartwychwstać. Sztuka na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych w Wałbrzychu, w 1999 roku, zdobyła Grand Prix.
Modzelewski był także twórcą tekstów radomskiego kabaretu literackiego "Definitywny Odlot Bocianów". Za scenariusz do spektaklu "Roman" otrzymał Grand Prix na Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 1999 roku.
W roku 2000 wysłał na konkurs ogłoszony przez Adama Srokę, dyrektora radomskiego teatru, dwie sztuki: "Kochaj i mów co chcesz" i "Techno", tragifarsę o problemach wynikających z możliwościach klonowania, która otrzymała nagrodę.
Jako dramaturg debiutował w 2002 roku właśnie farsą "Techno", którą wystawiono pod tytułem "Starsza pani prycha" (Teatr Powszechny w Radomiu). Sztuka pokazana została w ramach pierwszej edycji festiwalu dramaturgii współczesnej Radom Odważny. W drugiej edycji festiwalu, w roku 2003, za sztukę "Zabij mnie" dostał Nagrodę Publiczności.
Jego utwory dramatyczne i scenariusze to przede wszystkim komedie, w których wykorzystuje swe medyczne wykształcenie i doświadczenie. Bardzo lubi i ceni twórczość Czechowa, w której szczególnie bliska jest mu postać lekarza: "Czechow to dla mnie świetny psychoterapeuta, który umie słuchać swoich bohaterów".
Oprócz wymienionych dramatów napisał jeszcze: "Koronację", "Dotyk", "Londyn 24.12", "Imieniny" oraz scenariusz filmowy "Wstań Heniek, wstań".
Prapremiera "Koronacji" w reżyserii Łukasza Kosa w styczniu 2004 roku zainaugurowała nowy nurt w działalności Teatru Narodowego w Warszawie, nazwany Laboratorium Dramatu.
Cały czas pracuje jako lekarz radiolog i diagnosta. Równolegle z pracą lekarza łączy pisanie, gdyż - jak sam mówi - "pisanie pomaga mi się oderwać od tego, z czym się stykam w pracy zawodowej, pomaga nabrać dystansu. Może dlatego dla przeciwwagi piszę komedie."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji