Autorzy

Trwa wczytywanie

Manuel Puig

PUIG Manuel
(ur. 28 grudnia 1932, General Villegas, Argentyna - zm. 22 lipca 1990, Cuernavaca, Meksyk)
Argentyński pisarz, autor powieści i sztuk teatralnych. Urodził się i wychował w argentyńskiej Pampie jako pierwsze dziecko Marii Eleny Delledonne i Baldomero Puiga. Jego ojciec, próbując osiągnąć status klasy średniej i zdobyć kapitał, zajmuje się handlem i prowadzi różne interesy, ale bez szczególnego powodzenia. Puig dzieciństwo spędził w Villegas i tam ukończył szkołę podstawową. Był homoseksualistą i już jako młody chłopiec lubił przebierać się w kobiece stroje, za co niejednokrotnie był szykanowany. W 1946 roku przeniósł się do Buenos Aires, gdzie rozpoczął naukę w amerykańskiej szkole średniej. Nauczył się dobrze angielskiego, który do tej pory znał jedynie z filmów.
Od 1951 studiował na Uniwersytecie Buenos Aires. Początkowo architekturę, a potem filozofię, którą ukończył. W 1955 roku pojechał na stypendium do Rzymu i studiował tam reżyserię i technikę filmową pod kierownictwem Vittorio De Sici i Cesare Zavattiniego. Przebiegiem stypendium był rozczarowany, a produkcja filmowa Cinecitty zupełnie mu nie odpowiadała. Wybrał się więc do Paryża i Londynu, gdzie zarabiał na życie raz jako nauczyciel, raz jako pomywacz. Rok 1959 spędził w Sztokholmie, by stamtąd wrócić do Argentyny.
W latach 1957-1961 zarabiał na życie jako asystent reżysera i tłumacz filmowych list dialogowych w Rzymie, Paryżu i Buenos Aires. W tym czasie zaczął pisać własne scenariusze filmowe. W latach 1963-1967 pracował dla linii lotniczej Air France w Nowym Jorku i namiętnie oglądał broadway'owskie musicale. Pracował także jako lektor na Columbia University. Do Buenos Aires wrócił w 1967. Przyczyną kolejnego wyjazdu z Argentyny była atmosfera panująca w czasie dyktatury Perona, którego Puig był przeciwnikiem. Gdy po śmierci dyktatora w 1971 roku, władzę objęła jego żona Isabel, której polityka jeszcze bardziej nie odpowiadała Puigowi, jego sytuacja w Argentynie była trudna do zniesienia. W wyniku osobistej interwencji Isabel Peron nie otrzymywał on tantiem za wystawiane w Argentynie sztuki i był atakowany w prasie zależnej od dyktatorki.
W latach 1973-1975 mieszkał w Brazylii, 1976-1980 w Nowym Jorku i Rio de Janeiro. Wreszcie po wielu latach - jak sam pisze: "nieudanych prób poszukiwania dobrego męża" osiadł w 1989 Cuernavaca w Meksyku. Tam zmarł w roku 1990. Przyczyna śmierci pisarza nie jest znana.
W Polsce Manuel Puig znany jest przede wszystkim dzięki powieści "Pocałunek kobiety - pająka". W sumie napisał i opublikował jedenaście powieści i pięć sztuk teatralnych: "Bajo un mento de estrellas", "Triste goldonrina mecho", "Gerdel uma lembranca", "El misterio del ramo de rosas", "Madrid 37".
Powieści Puiga poruszają problemy wpływu zjawisk kultury masowej na życie i świadomość społeczną klasy średniej. Będąc homoseksualistą, wiele miejsca w swej twórczości poświęcał także tym zagadnieniom, a zwłaszcza psychologicznym źródłom tego
zjawiska.
"Pocałunek kobiety - pająka" doczekał się wersji muzycznej, niestety nieudanej, a także filmowej w reżyserii Hectora Babenco, która również nie potrafiła oddać ducha oryginału.
Sam tłumaczył większość swoich tekstów na angielski, a także pisał w tym języku. W 1966 roku otrzymał nagrodę Curzio Malaparte Price a w 1978 nagrodę Jury Festiwalu w San Sebastian.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji