Autorzy

Trwa wczytywanie

Anna Strońska

STROŃSKA Anna
(ur. 14 marca 1931, Przemyśl, Polska)

Reporterka, publicystka, autorka utworów proza i sztuk teatralnych. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1953-63 pracowała jako redaktorka w "Gazecie Krakowskiej". Później przeniosła się do "Polityki" i do 1981 roku była redaktorką tego tygodnika. Jest autorką piętnastu tomów reportaży literackich, opowiadań i szkiców, w których przedstawia problemy wiejskich społeczności, zwłaszcza góralskiej, a także problemy ludzi z pogranicza kultur i narodowości. Szczególnie miejsce w jej twórczości zajmuje problematyka żydowska, zwłaszcza losy Żydów w czasie II wojny świtowej i po niej. Po odejściu z "Polityki" współpracowała z paryską "Kulturą".
Twórczość Anny Strońskiej ewoluowała od formy reportażu do eseju, opowiadania, powieści, reportażowo-wspomnieniowej sagi rodzinnej, zaowocowała także monodramami i małymi formami dramatycznymi. Jej debiutem dramaturgicznym był monodram "Partner" z 1980. Kolejny monodram - "Przyjechała Żydówka" - stał się sukcesem nie tylko autorki, ale i aktorki: Ryszarda Hanin zagrała go najpierw w Starej Prochowni w 1990 roku, a później spektakl przeniesiono do Teatru Telewizji. Prawie wszystkie teatralne teksty Strońskiej trafiły do publiczności poprzez poznańską Scenę na Piętrze, gdzie większość z nich miała swoje prapremiery - "Nocne życie" (1995), "Zanim zabiją mnie jak Kopernika" (1995), "Zgubny nałóg miłości" (1997), "Czeczotka" (2001). Później sięgnęły po nie także inne teatry.
Jest laureatką wielu nagród literackich i zwyciężczynią konkursów dramaturgicznych. Sztuka "Zgubny nałóg miłości" została uhonorowana Grand Prix w konkursie Fundacji Sceny na Piętrze "Tespis" w 1997 roku, za "Czeczotkę" otrzymała wyróżnienie w Konkursie Fundacji Sceny na Piętrze "Tespis" oraz Nagrodę Srebrnego Mikrofonu Radia Merkury w Poznaniu (2000), a za "Krzyk ryby" I nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie na Polską Sztukę Współczesną zorganizowanym przez warszawskie Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Drama (2002). Jest także autorką scenariusza do filmu Jana Łomnickiego "Jeszcze tylko ten las" (1991).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji