Artykuły

Kraków. Nowy Jork w MCK

W MCK (Rynek Główny 25) do końca sierpnia trwa wystawa "Andreas Feininger - Nowy Jork, lata czterdzieste". Wystawie towarzyszą liczne i różnorodne wydarzenia - koncerty, wykłady, warsztaty, projekcje filmowe.

Piotr Sieklucki z Teatru Nowego przygotował cykl spotkań literacko-teatralnych. Aktorzy, upozowani na postacie ze zdjęć Feiningera, czytają fragmenty książek m.in. Jerome'a Davida Salingera, Edith Wharton, Trumana Capote'a. Ostatnie spotkanie z tego cyklu odbędzie się w czwartek o godz. 17. Nosi ono tytuł "Obyczajowość. Aktor - arystokrata z NY".

Fragmenty "Wieku niewinności" Edith Wharton i "Śniadania u Tiffany'ego" Trumana Capote'a - które Siekluckiemu skojarzyły się ze zdjęciem "Greek Cafe on Mulberry Street, NY, 1940" Feiningera - przeczyta Edward Linde-Lubaszenko (rocznik 30, absolwent Wydziału Aktorskiego i Reżyserii krakowskiej PWST, jeden z najpopularniejszych aktorów filmowych i teatralnych w Polsce). Sieklucki tak mówi o "Greek Cafe on Mulberry Street, NY, 1940" Feiningera: - Panowie w cylindrach, kaszkietach. Panowie grubo po sześćdziesiątce. Panowie o mądrym wyrazie twarzy. Panowie o lasce, palący beztrosko cygara. Palący i dumający. Dumający niczym bohaterowie Wharton o obyczajowości arystokratycznej części ludności Nowego Jorku. Piękna, bezpieczna, ułożona Ameryka! To amerykański sen o wolności i demokracji! Demokracji okupionej krwią rdzennej ludności kontynentu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji