Artykuły

Łódź. Konkurs na dyrektora Nowego ogłoszony

Prezydent Łodzi ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Zgłoszenia będą przyjmowane do 6 września, a nowy dyrektor zostanie powołany nie wcześniej niż 1 października.

Przypomnijmy. W połowie kwietnia wiceprezydent miasta Wiesława Zewald poinformowała o rozpoczęciu procedury odwoływania Janusza Michaluka z funkcji dyrektora naczelnego Teatru Nowego (był nim siedem lat). Powód? Nieprawidłowości związane z nadzorem nad finansami - bez konkretów. Wtedy mówiono, że nowy dyrektor będzie powołany już na początku maja. Mianowany miał być Zbigniew Brzoza, odwołany rok temu przez Jerzego Kropiwnickiego po swoim pierwszym i udanym sezonie, w którym pełnił funkcjędyrektora artystycznego teatru. Na tym stanowisku od początku roku zasiada Mirosława Marcheluk mianowana przez Kropiwnickiego.

W maju Zewald podjęła decyzję, że na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Nowego będzie ogłoszony konkurs. Na wyznaczenie kryteriów trzeba było czekać ponad dwa miesiące.

Kandydaci mają czas na składanie dokumentów do 6 września. - Teatr Nowy jest znaną w Polsce instytucją i chcemy dać wszystkim czas na przygotowanie się do konkursu - mówi "Gazecie" wiceprezydent Zewald.

Udział w konkursie mogą wziąć osoby, które ukończyły szkołę wyższą, znają przynajmniej jeden język obcy i pracowały na stanowisku kierowniczym winstytucjikuiturynie krócej niżprzez trzy lata. Dodatkowo preferowane są m.in.: umiejętności kierowania zespołem, znajomość specyfiki pracy w teatrze i aktów prawnych regulujących prowadzenie instytucji kultury. Kandydaci wraz z pisemnym oświadczeniem o przystąpieniu do konkursu powinni złożyć w urzędzie miasta koncepcję organizacyjną, ekonomiczną oraz dotyczącą zarządzania teatrem, przy uwzględnieniu możliwości budżetowych instytucji i środków zewnętrznych. Poza tym w teczce musi się znaleźć program działalności artystycznej Teatru Nowego i informacje o dotychczasowych dokonaniach artystycznych i menedżerskich kandydata.

Wnioski będą rozpatrzone do 20 września. Umowa z nowym dyrektorem ma być podpisana na minimum trzy lata.

W komisji konkursowej zasiądzie trzech przedstawicieli urzędu miasta, dwóch Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwie osoby ze Związku Artystów Scen Polskich (już wiadomo, że będzie to prezes Joanna Szczepkowska i wiceprezes Ewa Leśniak) oraz dwie ze związków zawodowych działających w Teatrze Nowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji