Artykuły

Egipskie jaja i tańczące hieroglify

"Co się wykluje?" w reż. Emilii Betlejewskiej w Teatrze Zaczarowany Świat w Toruniu. Recenzja Alicji Piotrowskiej w Nowościach Gazecie Pomorza i Kujaw.

"Co się wykluje?" - nowe przedstawienie toruńskiego teatru Zaczarowany Świat przenosi nas do Egiptu. Wśród piasków pustyni i starożytnych obelisków turysta-egiptolog znajduje tajemnicze jajo. Ma nadzieję, że wykluje się z niego dinozaur. Ku zaskoczeniu podróżnika i zdumionej dziecięcej widowni, z jaj wykluwają się najróżniejsze stwory: pająk, kijanka, struś, krokodyl, ślimak, skarabeusz, żółw i kobra.

Efekt zaskoczenia potęguje pomysłowa scenografia współpracującej z Zaczarowanym Światem Heleny Lebiediewej-Chowańskiej. Kolejne zwierzęta powstają w magiczny sposób z elementów scenografii. Pająk jest jednym z egipskich hieroglifów, a w wielkiego ptaka przekształca się egipski obelisk. Jest to już kolejna scenograficzna realizacja młodej artystki z Petersburga w toruńskim teatrze, ujmująca urodą plastyczną i bogactwem pomysłów.

Chociaż przedstawienie ma charakter edukacyjny, nie ma w nim nudnego dydaktyzmu. Wartka akcja i zabawne dialogi trzymają w napięciu i wywołują żywiołową reakcję widowni. Dzieci z zapałem pomagają egiptologowi w odnajdywaniu kolejnych stworzeń, z bardzo wielkim zaangażowaniem bronią swojej pani nauczycielki przed krokodylem. Wielka w tym zasługa grającej główną rolę egiptologa Emilii Betlejewskiej, której energia, komizm i umiejętność nawiązywania bezpośredniego kontaktu z młodą widownią są imponujące. Szefowa Zaczarowanego Świata jest też autorką scenariusza i reżyserem spektaklu. W pozostałych rolach występują Izabela Brzezińska i Małgorzata Piwowarczyk. Muzykę na motywach egipskich opracowała Barbara Zadroga.

Sobotnią premierę uświetnił bankiet przygotowany przez austriacką restaurację "Serwus", która od ponad roku wspiera działalność prywatnego teatru z Wrzosów.

Przedstawienie "Co się wykluje?" jest adresowane do przedszkolaków i młodszych uczniów ze szkoły podstawowej. Widzowie dostają egipskie hieroglify ze specjalnym kluczem, dzięki któremu mogą napisać swoje imię po egipsku. Przygotowano też zestawy dla nauczycieli z konspektami lekcji opartych na przedstawieniu i materiałami pomocniczymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji