Jak ogarnąć Powstanie
Wirtualny lot liberatorem, fotografowanie miasta. Rajd, śpiewanki, spektakle, koncerty. Każdy znajdzie sposób na uczczenie Powstania.
Jak co roku w środku wakacji, od czwartku 29 lipca, stolica przez co najmniej tydzień będzie żyła głównie obchodami Powstania Warszawskiego. Niewątpliwym hitem 66. rocznicy stanie się film "Miasto ruin". Zaledwie pięciominutowa, ale niesamowita komputerowa rekonstrukcja opustoszałej i zniszczonej wojną Warszawy przygotowywana jest od dwóch lat przez Muzeum PW i studio Platige Image.
Filmowo i muzycznie
Jutro zamknięty pokaz komputerowego lotu nad Warszawą odbędzie się w Złotych Tarasach. A od 1 sierpnia wszyscy zwiedzający Muzeum Powstania obejrzą go w technice 3D w specjalnej sali projekcyjnej i w HD we wnętrzu liberatora.
Widzieli ją już niektórzy powstańcy. - Bardzo wartościowe przedsięwzięcie. Rzeczywiście tak pusto i smutno wyglądała Warszawa w 1945 roku - ocenia wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski. - Brakuje mi jednak opisów, komentarzy, którędy leci ten samolot. My tę Warszawę znamy, ale obawiam się, że młodzi nie zorientują się, co widzą.
Oprócz filmowego spojrzenia na Warszawę będzie też kilka muzycznych. Już 30 lipca w Parku Wolności (godz. 20.30) odbędzie się koncert promujący najnowszą płytę wydaną przez Muzeum PW "Wawa2010.pl". To podróż przez 100 lat historii stolicy. Wokalistka Karolina Cicha zaśpiewa 16 znanych i lubianych piosenek, od tych przedwojennych, po współczesne w nowych aranżacjach. Usłyszymy: "Bal na Gnojnej", "Marsz Mokotowa", "Warszawa jest smutna bez ciebie", "Małgośkę" czy "Niedzielę na Głównym".
Karolina Cicha zaśpiewa je w duetach ze znanymi wykonawcami, m.in. Czesławem Mozilem, Tomaszem Budzyńskim, Jorgosem Skoliasem czy Mamadou Diouf. - I oni wszyscy będą na koncercie. To duże przedsięwzięcie - dodaje Karolina Cicha.
A ci, którym nie wystarcza tylko słuchanie i chcieliby sami pośpiewać "Serce w plecaku" czy "Pałacyk Michla", powinni przyjść 1 sierpnia na pl. Piłsudskiego. O godz. 20.30 do "(Nie)zakazanych piosenek" akompaniować zacznie Weronika Grozdew i zespół Andrzeja Borzyma.
Teatralnie
Widowisko poetycko-muzyczne poświęcone wyłącznie tematyce powstańczej przygotowuje Stołeczna Estrada (31 lipca, pl. Krasińskich, godz. 20).
"Sztandary '44" opiszą losy uczestników Powstania z różnych życiowych perspektyw. Bohaterami będą m.in. legendarny oficer AK, matka dwóch poległych żołnierzy, dziecko piszące pamiętnik czy niemiecka kobieta pisząca list do Hitlera. W ich role wcielą się m.in. Ewa Błaszczyk, Teresa Lipowska, Robert Gonera czy Janusz Radek. Reżyser Roman Kołakowski wymyślił oryginalne połączenie głosów aktorskich z głosami artystów operowych, chórami ludowym i klasycznym. A cała narracja będzie nawiązaniem do pielgrzymkowej modlitwy za poszczególne walczące dzielnice.
"Opowiem wam bajkę" - to z kolei spektakl teatralny, który szykuje w MPW Paweł Łysak. Choć brzmi niewinnie, nie będzie to przedstawienie dla dzieci, a raczej o dziecięcym punkcie widzenia. To próba obejrzenia powstańczej walki oczami dziecka, czyli z nałożonym filtrem bajki czy mitu. Premiera 1 sierpnia o północy. Najmłodsi będą za to świetnymi odbiorcami "Kukiełek pod Barykadą"
(31 sierpnia, godz. 17), które pojawią się tam, gdzie ten satyryczny teatrzyk autentycznie grał w sierpniu 1944 r. - w podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7.
Plenerowo
Dla tych, którym nie wystarczy tylko bierne oglądanie, przygotowano też szansę czynnego uczestniczenia w obchodach 66. rocznicy.
7 sierpnia rowerzyści wyjadą w Masie Powstańczej na Żoliborz szlakiem Zgrupowania "Żywiciel". Tego samego dnia warszawiacy całymi rodzinami będą mogli po raz kolejny wcielić się w role wojennych fotoreporterów i ruszyć tropem legendarnego powstańca, przewodnika w grze miejskiej "Twoja klisza z Powstania".
Apel jak co roku
Nie byłoby obchodów Powstania bez tradycyjnych, oficjalnych uroczystości - Apelu Poległych na pl. Krasińskich, ekumenicznego nabożeństwa przy pomniku Polegli Niepokonani i godziny "W" przy pomniku Gloria Victis na Powązkach.
- Podobnie jak rok temu, by uniknąć politycznych demonstracji, ograniczymy oficjalną część na Powązkach do minimum. Wieniec od narodu złoży prezydent RP, od mieszkańców stolicy - prezydent Warszawy. Potem przedstawiciele Sejmu, Senatu i rządu. Nie przewidujemy przemówień - zapowiada Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor gabinetu prezydent Warszawy.
Władze stolicy i kombatanci jak co roku apelują o minutę ciszy, gdy 1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny. - To, że zatrzymamy się wtedy na ulicach i chodnikach, jest istotnym wyznacznikiem szacunku warszawiaków dla poległych w Powstaniu - mówi dyrektor MPW Jan Ołdakowski.
Po raz pierwszy w program oficjalnych obchodów włączone zostały także uroczystości pod pomnikiem Pomordowanych na Woli. Radni uchwalili 5 sierpnia Dniem Pamięci o Rzezi na Woli. A 3 października odsłonięty zostanie pomnik poświęcony ludności cywilnej.
Podczas obchodów działać mają punkty informacyjne. Od 29 lipca do 4 sierpnia w MPW, 31 lipca na pl. Krasińskich, a 1 sierpnia na Powązkach Wojskowych.