Artykuły

Wrocław. Warsztaty kalarippajattu w Instytucie Grotowskiego

Instytut im. Grotowskiego zaprasza w lipcu i sierpniu zapraszamy na intensywne warsztaty indyjskiej sztuki walki kalarippajattu (styl południowy) prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira i Justynę Rodzińską-Nair - założycieli i nauczycieli Studia Kalari.

Studio Kalari - to pierwszy w Polsce ośrodek, którego celem jest popularyzowanie kalarippajattu - południowoindyjskiej sztuki walki. Studio Kalari działa pod auspicjami Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala i często uważane jest za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie od co najmniej w XII wieku. Nazwa oznacza szkołę, miejsce (kalari) do treningu lub walki (payattu).

Powszechnie rozróżnia się trzy style kalarippajattu: północny (wadakkan), południowy (tekkan) i środkowy. W każdym z nich bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (różne rodzaje kijów, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Style różnią się między sobą przede wszystkim układami sekwencji ruchowych i walk z bronią, a także niektórymi ćwiczeniami.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m. in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach - witalnych punktach ludzkiego ciała - która praktycznie wykorzystywana jest zwłaszcza w stylu południowym kalarippajattu.

Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, a co najważniejsze - uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są także w treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali, krisznattam, kudijattam, mohinijattam, kolkali, porkali czy welakali.

Ze względu na swój wieloaspektowy charakter kalarippajattu jest propozycją zarówno dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych poszukiwaniem nowej formy ruchu opartej na świadomej pracy nad własnym wnętrzem i jednocześnie pozwalającej na fizyczną ekspresję własnego temperamentu.

***

Program warsztatów obejmie naukę kilku pierwszych sekwencji ruchowych cuvadukal, naukę kręcenia kijem sarira vathi, elementy walki na krótkie kije cherma oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Dla osób początkujących warsztat będzie wprowadzeniem w bogaty system kalarippajattu, a dla zaawansowanych - okazją do pogłębienia swoich umiejętności.

Prowadzący: Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair

I termin: 21-25 lipca

II termin: 11-15 sierpnia

Zajęcia będą się odbywać w godz. 9:30-11:00 oraz 15:30-17:30 we Wrocławiu w Studiu na Grobli, ul. Na Grobli 30/32.

Koszt: 250 zł (dla osób z Europy Środkowej i Wschodniej) / 400 zł

Należność należy uiścić do 17 lipca (I termin) lub 5 sierpnia (II termin) w kasie Instytutu Grotowskiego lub przesłać na konto:

Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław, Bank Zachodni WBK S.A. 64 1090 2398 0000 0001 1026 5120 z dopiskiem Letnie warsztaty kalarippajattu.

Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie i odesłanie emailem karty zgłoszenia, którą można pobrać ze strony: www.grotowski-institute.art.pl

Informacje i zapisy:

Justyna Rodzińska-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl

www.studiokalari.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji