Artykuły

Trzy różne historie

Miłośnicy teatru mają powód do zadowolenia - mogą spędzić cały weekend, obcując ze sztuką. Przez trzy dni - od piątku do niedzieli - na scenie bielskiego teatru odbywać się będą premierowe spektakle dramatów. Najpierw, w piątek o godz. 18, zobaczymy "Ulice Gagarina" (na zdjęciu) Gregory'ego Burke'a w reżyserii Norberta Rakowskiego. To dość niezwykłe połączenie tematyki społeczno-politycznej z wątkiem sensacyjnym. Akcja sztuki rozgrywa się w fabryce, a właściwie w fabrycznym magazynie. Późną nocą zjawia się tam trójka mężczyzn - jeden z nich to porwany członek zarządu fabryki. Jego śmierć ma być symbolicznym gestem, wyrazem rewolucyjnego protestu przeciwko istniejącym nierównościom społecznym. Kiedy w magazynie pojawia się przypadkiem ochroniarz, między bohaterami wywiązuje się gwałtowna dyskusja dotycząca kondycji współczesnego świata. Jednak ta dyskusja jest równocześnie walką o ludzkie życie.

Druga premiera to "Tamara" kanadyjskiego autora Johna Krizanca w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Spektakl zobaczymy w sobotę o godz. 18. Tekst dramatu, który powstał w 1981 r., oparty jest na prawdziwym zdarzeniu z biografii głośnej malarki Tamary Łempickiej. Artystka w styczniu 1927 roku przybyła do rządzonych przez Mussoliniego Włoch, by namalować tam portret przebywającego w areszcie domowym Gabriela d'Annunzio - sławnego pisarza i... kochanka. Ważniejszy od nawiązania do historii jest jednak w tej sztuce sposób jej przedstawienia. Widzowie, tak jak główna bohaterka, są bowiem gośćmi w willi II Vittoriale. Akcja rozgrywa się równocześnie w wielu miejscach, pomiędzy którymi można się swobodnie przemieszczać.

Odmienne w nastroju i stylistyce jest natomiast przedstawienie "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reżyserii Henryka Rozena. Punktem wyjścia tej sztuki jest zdarzenie fikcyjne - spotkanie dwóch największych kompozytorów epoki baroku - Jana Sebastiana Bacha z Jerzym Fryderykiem Handlem. W rzeczywistości obaj muzycy nigdy się nie spotkali. Jednak wszystkie pozostałe fakty, przy całej swobodzie interpretacji, są autentyczne, w tym także wyraźna niechęć Handla do spotkania z Bachem i wielokrotne ponawiane przez Bacha próby nawiązania kontaktu z równie sławnym kolegą podczas jego pobytu w Niemczech. To przedstawienie odbędzie się w niedzielę, o godz. 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji