Artykuły

Warszawa. Letnie święto miasta z kulturą

Startuje Święto Warszawy. Przez cały najbliższy tydzień miasto zalewać będzie fala koncertów, spektakli, happeningów i akcji miejskich.

Inicjatywa święta wyszła od Grześka Lewandowskiego, właściciela klubokawiarni Chłodna 25, i Bartka Kraciuka, współwłaściciela Warszawa Powiśle.

- Pomysł zrodził się spontanicznie, z potrzeby pokazania tego, co się w Warszawie dzieje w sferze kultury - mówi Kraciuk.

W przeciągu dwóch miesięcy animatorom udało się zarazić ideą "wspólnego działania" kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz kilka instytucji i grup niezależnych. Chęć udziału w tygodniowej fecie wyraziły m.in. fundacja Atelier (warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży), grupa Vlepvnet i klub 5-10-15 (rowerowa jazda śladami m.in. street artu), Nowy Teatr (poza spektaklami przygotuje akcję "Tabliczki nakazujące", zmieniającą zakazy w pozytywne przesłania) i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" (piknik podwórkowy).

- Większość z nas zaprezentuje to, co robi na co dzień - mówi Paulina Ciapała z "ę" i dodaje, że tylko nieliczne wydarzenia powstały specjalnie z myślą o święcie. - Chcemy po prostu podkreślić, że jesteśmy aktywni na co dzień.

Muzyczną oprawę święta zapewnią awangardziści ze stołecznej wytwórni Lado ABC. Podczas imprezy "Lado w mieście" 16 wykonawców - w tym Horny Trees, Cukunft, Baaba, Polpo Motel czy Arszyn/Duda - grać będzie od dziś do soboty w klubach: Powiększenie, Nowy Wspaniały Świat, Cafe Kulturalna i Chłodna 25. Program koncertów na stronie www.ladoabc.com.

Ale wspólne działanie organizacji nie ograniczy się do tygodnia. W programie, wykraczającym czasowo poza pierwszą połowę lipca, znalazła się m.in. wystawa w Cafe Kulturalna. 22 lipca ściany kawiarni ozdobią prace studentów i absolwentów ASP z Warszawy i Poznania.

- Są to artyści na początku swojej drogi. Mają świetne pomysły i robią niebanalne rzeczy, ale często nie mają okazji, by je pokazać - tłumaczy Jakub Paluch, menedżer z Cafe Kulturalna. Prace pokaże ośmiu artystów. Publiczność będzie mogła je oceniać m.in. na blogu Rp.pl.

W ramach święta powstanie też portal promujący kulturę niezależną. Pod adresem www.wrszw.pl na bieżąco zamieszczane będą informacje o koncertach, spotkaniach, pokazach filmowych itp.

- Długo czekaliśmy na taką platformę wymiany. Każda organizacja będzie tu miała swoją podstronę, którą będzie samodzielnie administrować - cieszy się Capała.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji