Artykuły

Warszawa. Sześć Orłów dla "Wesela"

"Wesele" [na zdjęciu] dostało Orła dla najlepszego filmu podczas dzisiejszego (5 marca) rozdania polskich nagród filmowych. W sumie film dostał sześć z czternastu nagród, w tym Orła dla najlepszego reżysera - Wojciecha Smarzowskiego, a także nagrodę publiczności.

Zdaniem obserwatorów Polska Akademia Filmowa, nagradzając "Wesele", wyróżniła młode polskie kino, które odważa się komentować współczesność. Głównym rywalem "Wesela" był "Mój Nikifor" - przykład poetyckiego, nostalgicznego kina artystycznego.

"Wesele" zostało uhonorowane w kategorii głównej i reżyserskiej, najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej (Marian Dziędziel) i drugoplanowej roli kobiecej (Iwona Bielska), za scenariusz i muzykę. Film dostał też nagrodę publiczności.

Obraz "Mój Nikifor" w reż. Krzysztofa Krauzego nagrodzono w pięciu kategoriach: za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą dla Krystyny Feldman, za zdjęcia, scenografię, montaż i dźwięk.

Wielkim przegranym tegorocznej edycji Orłów okazały się nominowane w 10 kategoriach "Pręgi". Film, który zdobył Złotego Lwa na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Gdynii i kandydowało do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny dostał tylko jednego Orła - dla Jana Frycza za rolę drugoplanową.

Wyróżnienie za osiągnięcia życia dla tegorocznego laureata - Jerzego Kawalerowicza, wręczyli mu odtwórcy głównych ról w "Faraonie" - Barbara Brylska i Jerzy Zelnik. W tym roku po raz pierwszy Polska Akademia Filmowa przyznała Orła za najlepszy film europejski na ekranach polskich kin. Dostała go "Dziewczyna z perłą" w reż. Petera Webbera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji