Artykuły

Oberlangen

OBERLANGEN: To tytuł nowej sztuki Ryszarda Kiersnowskiego, którą wystawia na otwarcie sezonu TEATR POLSKI ZASP w Londynie. "Oberlangen" - to była nazwa obozu jenieckiego Kobiet-Żołnierzy A.K., w którym tysiąc siedemset kobiet i dziewcząt wziętych do niewoli po "Powstaniu Warszawskim" oczekiwało końca wojny i wyzwolenia. Przyszło ono w postaci oddziału 2-go Pułku Pancernego I. Dywizji który 30 lat temu pierwszy dotarł do tego obozu w północnych Niemczech na granicy holenderskiej. Dzieje życia obozowego przedstawił w swojej sztuce-reportażu Ryszard Kiersnowski, który był korespondentem wojennym I. Dywizji, dotarł do tego przedziwnego obozu w pierwszych dniach po wyzwoleniu. Oparł swoją sztukę na opowiadaniach z pierwszej ręki, kobiet- jeńców wojennych z obozu i na wywiadzie z ppłk. Stanisławem Koszutskim, który na czele patrolu 2 pułku pancernego przyniósł im wolność.

Generał Maczek w swoim rozkazie dziennym nazwał fakt oswobodzenia obozu "Oberlangen" - "najpiękniejszym dniem w historii I. Dywizji". L. Kielanowski przeplótł wartką akcję sztuki piosenkami AK i oryginalnymi pieśniami, powstałymi w obozie, m.i. pióra Zofii Kaprzyckiej - "Miii". W sztuce bierze udział 10 aktorek i dwóch mężczyzn. Stronę muzyczną opracował Barnard Czaplicki, oprawę plastyczną Jadwiga i Feliks Matyjaszkiewiczowie.

12 i 13 wrzesień: Teatr ZASP "OBERLANGEN" premiera sztuki-reportażu Ryszard Kiersnowskiego z dziejów obozu jenieckiego kobiet-żołnierzy AK. Udział bierze zespół 12 osób. Inscenizacja L. Kielanowskiego, oprawa plastyczna Feliks i Jadwiga Matyjaszkiewiczowie, kierownictwo muzyczne" Bernard Czaplicki. Bilety 2 Kiosku Ogniska: tel. niedziela godz, 5ta, poniedziałek, g. 7.45.

[data nieznana, maszynopis w zbiorach IT]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji