Artykuły

Wrocław. Wakacje z Teatrem Lalek

Teatr Lalek zaprasza dzieci i dorosłych na specjalne zdarzenia wakacyjne.

W programie mającym łączyć sztukę z historią i budować poczucie tożsamości lokalnej dzieci mogą jednego dnia, w cenie jednego biletu, uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu teatralno-edukacyjnym, w skład którego wchodzą: spektakl teatralny Bajkobusu Wrocławskiego Teatru Lalek, rejs po Odrze statkiem białej floty, zwiedzanie Wrocławskiego ZOO.

SPACEROWNIK Z BAJKOBUSEM PO OSTROWIE TUMSKIM

Spacerownik z Bajkobusem to fenomenalne połączenie dwóch kulturalnych wizytówek Wrocławia - Spacerownika "Gazety Wyborczej" oraz Bajkobusu Wrocławskiego Teatru Lalek.

Dzieci biorąc udział w Spacerowniku nie tylko zwiedzą jedno z najpiękniejszych miejsc Wrocławia, ale i poznają jego historię, architekturę oraz obejrzą krótkie animacje legend wrocławskich.

Idea widowiska łączy działania teatralne ze zwiedzaniem i poznawaniem historii Ostrowa Tumskiego. Zwiedzającym Ostrów Tumski towarzyszyć będzie Bajklobus, z którego głośników odtwarzana będzie gawęda o historii i ciekawostkach związanych z wyspą. Spacer przerywany będzie małymi formami teatralnymi w wykonaniu artystów Wrocławskiego Teatru Lalek, ilustrującymi najbarwniejsze legendy związane z konkretnymi miejscami na wyspie:

Pierwszy przystanek bajkobusu - Bulwar Piotra Włostowica, za mostem Piaskowym.

To jedno z najbardziej urokliwych miejsc Wrocławia. Zamieszkał tu nawet krasnal - klęczy bez butów nad brzegiem Odry i robi przepierkę. Dlaczego krasnal jest takim czyściochem - o tym dzieciom opowiedzą aktorzy.

Dorośli posłuchają historii o Piotrze Włostowicu, najbarwniejszym VIP-ie średniowiecznego Wrocławia - jak zdobył skarb króla Danii, jeździł z wikingami na wyprawy, ożenił się z córką króla Francji i ufundował siedemdziesiąt siedem kościołów oraz stracił język i oczy z powodu kobiety.

Drugi przystanek - Kolegiata Świętego Krzyża przy barokowym pomniku św. Jana Nepomucena.

Kolegiata to jedna z najpiękniejszych świątyń Śląska. Jest dwupoziomowa, a dlaczego wybudowano taką budowlę (oraz jaką w tym rolę odegrał biskup Tomasz i książę Henryk Probus) - wszyscy uczestnicy spaceru zobaczą na własne oczy. Będzie to historia krwawa (bo książę z biskupem toczył wojnę), romantyczna (o zakazanej miłości Probusa do Matyldy), ale z dobrym zakończeniem (czyli małżeństwem) i z tajemnicą cudownego korzenia.

Trzeci przystanek - ogrody biskupie, za budynkiem Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Historia o tajemniczej mocy białych róż, biskupie, który wieczory spędzał upajając się różanym aromatem (i co z tego wynikło) i młodym wikarym, który chciał przechytrzyć śmierć.

Czwarty przystanek - przy figurze św. Wincentego.

Św. Wincenty to patron kapituły katedralnej. Legenda mówi, że w jego dzień pamiątkowy (czyli 22 I) pojawiają się znaki zwiastujące śmierć jednego z kanoników. Strwożeni świadkowie zaklinali się, że słyszeli bicie w dzwony, modły i śpiewy, choć kościół był pusty. Czasem przez nawę przesuwał się orszak pogrzebowy, a na katafalku pojawiała się trumna. Scena bajkobusowa wystawi tragedię o grzesznej i tragicznej miłości Elżbiety oraz Henryka (w jednym akcie), tłumacząc skąd się wzięły te widma.

Piąty przystanek - Katedralna wieża, pod główką zbója-podpalacza.

Ostrów Tumski często pustoszyły pożary. Legenda mówi, że jeden z nich wywołał konkurent do ręki córki złotnika. Dostał czarną polewkę, bo był za biedny. Ale nawet jak zdobył majątek (zbójowaniem na drodze do Sobótki), ojciec dziewczyny nie chciał wyrazić zgody na małżeństwo. Zobaczymy do czego zdolny jest zakochany (tym razem bez podpalania Ostrowa Tumskiego) i jaka kara grozi za grzech nienawiści.

Szósty przystanek - Brama Kluszczana czyli arkada łącząca kościółek św. Idziego z późnogotyckim budynkiem kapituły.

Bramkę wieńczy kamienna kluska, symbol miłości małżeńskiej - chłopu z Dąbia przysłała ją z nieba zmarła żona. Aktorzy odegrają krotochwilną historię w wrocławskich specjałach kulinarnych, o tym dlaczego żona musiała nawet w raju gotować dla męża i jak to się stało, że kluska trafiła na szczyt bramki zamiast do żołądka.

Pomiędzy przystankami uczestnicy wędrówki po Ostrowie Tumskim posłuchają opowieści o historii tego niezwykłego miejsca. Opowieść o historii i architekturze Ostrowa opracowana została przez wybitną znawczynię historii Wrocławia - Beatę Maciejewską, zaś epizody fabularne przez znakomitego pisarza i dziennikarza - Mariusza Urbanka. Muzykę skomponował wrocławski jazzman - Piotr Baron.

Po zwiedzeniu Ostrowa Tumskiego dzieci zaproszone zostaną na pokład parostatku wrocławskiej Białej Floty i z Przystani Kardynalskiej koło Mostu Zakochanych wyruszą w rejs po Odrze.

REJS STAROMIEJSKI PO ODRZE

W drodze dzieci będą mogły nie tylko delektować się wspaniałymi widokami ale i poznać sekrety wrocławskiego nadbrzeża, zawarte w audio-przewodniku przygotowanym i nagranym przez Beatę Maciejewską. W interesujący, zabawny, ale przede wszystkim rzetelny i profesjonalny sposób przybliży dzieciom historię miasta, z naciskiem na szczególny wpływ Odry na kształtowanie się krajobrazu kulturalnego miasta.

Jednak zapoznanie się z historia Wrocławia to nie jedyna atrakcja, jak czeka na dzieci w trakcie rejsu. W czasie wodnej podróży dzieci przejdą krótki kursy pierwszej pomocy, zapoznają się z zasadami bezpiecznego spędzania czasu nad wodą i dowiedzą się jak się zachować w chwili zagrożenia.

Rejs zakończy się przy Przystani ZOO, która znajduje się na tyłach Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego, za terrarium, koło pięknej i zabytkowej Bramy Japońskiej.

ZWIEDZANIE WROCŁAWSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO

Po rejsie zapraszamy dzieci do zwiedzenia wrocławskiego ZOO. Wrocławski Ogród Zoologiczny może poszczycić się długa tradycją, bo funkcjonuje już od 1865 roku. W ostatnim czasie wprowadzono w ogrodzie wiele udogodnień i unowocześniono wybiegi dla zwierząt.

Czekaja tu na dzieci liczne, nowe atrakcje, jak np. program pokazowych karmień zwierząt: uchatek, pawianów, słoni, żyraf, niedźwiedzi czy lemurów.

Zwiedzić można motylarnię, fokarium, małpiarnię, słoniarnię, pawilon zwierząt Madagaskaru, dom dużych drapieżników, zabytkową Basztę niedźwiedzi czy uwielbiany przez najmłodszych zwierzęcy dzieciniec i linowy plac zabaw.

TERMINY:

12 sierpnia (czwartek) godz. 10:00

15 sierpnia (niedziela) godz. 12:00

17 sierpnia (wtorek) godz. 10:00

18 sierpnia (środa) godz. 10:00

19 sierpnia (czwartek) godz. 10:00

22 sierpnia (niedziela) godz. 12:00

24 sierpnia(wtorek) godz. 10:00

25 sierpnia (środa) godz. 10:00

26 sierpnia (czwartek)godz. 10:00

Start Imprezy na Mostku Zakochanych na Ostrowie Tumskim

REZERWACJA MIEJSC

WROCŁAWSKI TEATR LALEK

pl. Teatralny 4, Wrocław

w Biurze Organizacji Widowni przez całe wakacje

od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00

tel: 071 335-49-11, 12, 49 fax: 071 335 49 13

widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

Bilety w cenie 30 zł od osoby.

W grupach zorganizowanych na dziesiecioro dzieci - jeden opiekun wchodzi za darmo.

W cenie biletu:

Specerownik z Bajkobusem,

rejs statkiem i edukacja pierwszej pomocy,

zwiedzanie Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

KASA BILETOWA

Kasa biletowa Wrocławskiego Teatru Lalek (pl. Teatrlany 4) w wakacje jest czynna

od 7 sierpnia w godzinach:

wtorek - piątek w godz. 15:00 - 19:00

w soboty i niedziele na dwie godziny przed spektaklem.

Na godzinę przed Imprezą kasa będzie czynna w Przystani Kardynalskiej przy Bulwarze Włostowica, koło Mostu Zakochanych, skąd odpływć będzie statek w rejs do ZOO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji