Artykuły

Warszawa. Koneser i Norblin - zadbać czy zburzyć?

W Warszawie jest ponad dwieście budynków dawnych warsztatów i fabryk. Tylko część z nich wpisano do rejestru zabytków. Wiele niszczeje lub zostaje skazanych na wyburzenie. Niektóre mają szansę na odzyskanie dawnego blasku i nową rolę. Co się dzieje z postindustrialnym dziedzictwem stolicy?

Koneser ma być miasteczkiem dla konesera

Jesienią ruszy renowacja pierwszego z budynków dawnej fabryki wódek "Koneser", przy ul. Ząbkowskiej 27/31. - Mamy już pozwolenie na budowę i tak, jak planowaliśmy, zaczniemy od kordegardy - mówi Rafał Szczepański, prezes spółki Juvenes, która wspólnie z BBI Development realizuje projekt. Budynek znajduje się przy wjeździe na teren dawnej fabryki. Przeznaczony jest na biura. Następna będzie dawna mennica, w której powstaną 200-metrowe lofty, nadające się do dowolnej aranżacji, np. dobudowywania kolejnych pięter. Na blisko pięciohektarowej działce mają też stanąć (od strony ul. Białostockiej i Markowskiej) nowe budynki. Miejsce znajdą tu też galerie sztuki, Teatr Wytwórnia, restauracje i kawiarnie. Inwestycja ma być realizowana etapami, bo na każdą część trzeba pozyskać oddzielne pozwolenie na budowę. Koszt całości wynosi około 400 mln złotych. Nazwana początkowo Ratyfikacją Warszawską na Pradze, fabryka powstała w 1897 roku. To jeden z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej w Warszawie. Budynki przetrwały II wojnę światową w niezłym stanie. Zadłużona wytwórnia sprzedała zabytkowe budynki pod koniec 2006 roku.

Norblin - nowoczesny z przemysłowym duchem

Dawne Zakłady Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 mają zachować swój historyczny charakter. Inwestor - spółka ArtNorblin, należąca do funduszy Patron Capital Partners - chce zrewitalizować zabytkowe obiekty i stworzyć tu wielofunkcyjną przestrzeń z budynkami mieszkalnymi, handlowo-usługowymi oraz biurowymi. Nowe budynki mają nawiązywać do architektury industrialnej. Odnowionych zostanie 11 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz 45 maszyn. Ma tu powstać Otwarte Muzeum Przemysłu na Woli. W kompleksie pojawią się zadaszone pasaże ze sklepikami, kawiarenkami i butikami, place i uliczki z odrestaurowanymi maszynami, zachowanymi brukiem i torami dla wózków fabrycznych. Koncepcję architektoniczną przygotowała pracownia JEMS Architekci. Dalej ma tu działać Teatr Scena Prezentacje. Na jakim etapie jest inwestycja? - Inwestor przygotowuje obecnie projekt do złożenia wniosku o wydanie warunków zabudowy. Czekamy jeszcze na zakończenie procedury środowiskowej - mówi Joanna Cybulska z biura prasowego ArtNorblin.

Fabryka Norblina zainstalowała się na Żelaznej w 1882 roku. Wcześniej działały tu zakłady braci Buch. W 1945 roku zakład upaństwowiono, zamieniając go w Walcownię Metali "Warszawa". W 1982 roku otwarto tu Muzeum Przemysłu, które działało do 2008 roku.

(...)

Całośc w Dzienniku Metro.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji