Artykuły

Warszawa. Doroczne Nagrody Ministra Kultury

13 osób, m.in. pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy Tadeusz Konwicki, historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, aktorzy Agata Buzek i Robert Więckiewicz oraz reżyserzy teatralni Grzegorz Jarzyna i Krzysztof Warlikwoski otrzymali w poniedziałek Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrody przyznawane są za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

- Wręczanie dorocznych nagród ministra kultury to czas pozytywnego podsumowania roku, który jest za nami, ale także czas podziękowań dla twórców, dzięki którym kultura polska jest tak mocna - podkreślił podczas poniedziałkowej uroczystości minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Nagrodę za całokształt twórczości otrzymali Tadeusz Konwicki i Tomasz Stańko.

W dziedzinie literatury nagrodę otrzymała historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka "za stworzenie wyjątkowego wydawnictwa +Arcydzieła malarstwa polskiego+".

Poza prof. Poprzęcką w dziedzinie literatury nagrodę otrzymał także Andrzej Bart za powieści "Fabryka muchołapek" i "Rewers" oraz za napisanie scenariusza do filmu "Rewers" w reż. Borysa Lankosza.

Najwięcej tegorocznych nagród ministra kultury otrzymali twórcy filmowi. Byli to aktorzy Agata Buzek "za rolę w filmie +Rewers+, a także za sukces odniesiony na festiwalu Berlinare, podczas którego aktorka znalazła się w gronie 10 najbardziej utalentowanych młodych aktorów"; Robert Więckiewicz "za niezwykle udany cały sezon artystyczny 2009", a także reżyserzy filmowi: Borys Lankosz "za wielokrotnie nagradzany film +Rewers+" oraz Bartek Konopka "za reżyserię nominowanego do Oskara filmu +Królik po berlińsku+".

Zdrojewski nagrodził także reżyserów teatralnych Grzegorza Jarzynę i Krzysztofa Warlikowskiego. Pierwszego - "za realizację spektakli +T.E.O.R.E.M.A.T+ - inspirowanego twórczością Passoliniego, który wystawiany był m.in. w Los Angeles i Nowej Zelandii oraz +4:48 Psychosis+ wg Sary Kane (...) i spektakl +Między nami dobrze jest+". Z kolei Warlikowski nagrodę otrzymał za inscenizację

"(A)polonii" w Nowym Teatrze w Warszawie.

Nagrody w dziedzinie muzyki otrzymali sopranistka Aleksandra Kurzak "za sezon artystyczny 2009, w którym artystka występowała na najważniejszych salach operowych świata" oraz pianista Piotr Anderszewski m.in. za pierwszą koncertową płytę +Piotr Anderszewski at Carnegie Hall".

W dziedzinie sztuk wizualnych nagrodę otrzymał Paweł Althamer za projekt "Wspólna sprawa". "To było wielkie przedsięwzięcie, które udało się zrealizować w Brukseli na 20. rocznicę 4 czerwca 1989 r." - mówił Zdrojewski. We "Wspólnej sprawie" udział wzięło ponad 150 osób ubranych w złote kombinezony, którzy polecieli do Brukseli specjalnym pozłacanym przez Althamera samolotem, by

uczcić początek odbudowy niepodległej Polski.

Po raz pierwszy w historii nagrody minister kultury uhonorował instytucję - Narodowe Centrum Kultury. - W ubiegłym roku pierwszy raz w Polsce udała się rzecz niezwykła - promocja państwa polskiego przez daty historyczne: 4 czerwca, tej daty dobrej, i 1 września, tej daty złej - powiedział Zdrojewski gratulując zespołowi Narodowego Centrum Kultury, które z okazji tych rocznic

zorganizowało wiele imprez popularyzujących historię.

Poza nagrodami Zdrojewski wręczył Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali je: Katarzyna Kolenda-Zalewska za film dokumentalny o Wisławie Szymborskiej "Chwilami życie bywa znośne" oraz Kamila Drecka i Janusz Anderman za film dokumentalny "Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji