Artykuły

Kraków. Drugie życie Teatru Nowego

Teatr Nowy, który ponad dwa miesiące temu oglosH zawieszenie działalności z powodu braku dotacji z Ministerstwa Kultury, powraca do życia. Miasto obiecało pomoc finansową i dotrzymało słowa.

- Decyzją prezydenta Jacka Majchrowskiego przekazaliśmy Teatrowi Nowemu środki w dwóch transzach. Teatr otrzymał również pomoc z urzędu marszałkowskiego. Bardzo się cieszymy, że Nowy zmartwychwstał i mamy nadzieję, że jego działalność będzie kontynuowana, bo jest cenna dla miasta i polskiej kultury - mówi Filip Berkowicz, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

- Jesteśmy wdzięczni prezydentowi za pomoc i zainteresowanie kryzysową sytuacją teatru - mówi Piotr Sieklucki, dyrektor teatru. - Filip Berkowicz spotkał się z nami w tej sprawie, ponadto pomógł nam poszukać sponsorów. Zamknięcie Nowego skonsolidowało wewnętrzne środowisko teatru, uznaliśmy, że po czterech latach czas na zmiany. Przygotowujemy dwa nowe duże projekty dla debiutantów, zmieniamy wizerunek, logo i stronę internetową. Podczas festiwalu letniego pokażemy dwie premiery. Teatr Nowy zmartwychwstaje w jeszcze lepszym wydaniu.

Marcowy pogrzeb Teatru Nowego wywołał poruszenie w środowiskach artystycznych, mediów, polityków i wśród widzów. Tuż po publikacji "Gazety" o symbolicznej śmierci Nowego u dyrektora teatru Piotra Siekluckiego rozdzwoniły się telefony z Urzędu Miasta Krakowa i innych instytucji, na skrzynkę teatru przyszło setki e-maili od artystów i przyjaciół teatru. - Nasza współpraca z UMK trwa i mam nadzieję, że będzie trwała nadal. Miasto wyciągnęło nas z upadłości, teraz szukamy firm, które postawią na rozwój naszych projektów - podsumowuje Sieklucki.

Uroczysta procesja teatralna z okazji wznowienia działalności Teatru Nowego odbędzie się 17 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji