Artykuły

Toronto. Maja Komorowska laureatką

W Toronto przyznano nagrody Fundacji Turzańskich. Laureatami za rok 2003 zostali: Julia Hartwig i Maja Komorowska (na zdjęciu) z Warszawy, Adam Makowicz z Nowego Jorku i Ewa Thompson z Houston. Maja Komorowska otrzymała nagrodę za "całokształt dorobku stanowiącego imponujący rozdział polskiej sztuki teatralnej i filmowej oraz za głęboką, fascynującą osobowość twórczą".

W Toronto przyznane zostały po raz czternasty nagrody Fundacji Turzańskich. To cieszące się wysokim prestiżem środowisk twórczych w kraju i na emigracji wyróżnienie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury polskiej.

Laureatami Fundacji za rok 2003 zostali: Julia Hartwig i Maja Komorowska z Warszawy, Adam Makowicz z Nowego Jorku i Ewa Thompson z Houston.

W uzasadnieniu nagrody dla Julii Hartwig podkreślono jej "całokształt twórczości poetyckiej, translatorskiej i eseistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich tomów poetyckich, będących wyrazem najwyższego kunsztu literackiego i wnikliwej refleksji nad tajemnicą i niepowtarzalnością ludzkiej egzystencji".

Maja Komorowska otrzymała nagrodę za "całokształt dorobku stanowiącego imponujący rozdział polskiej sztuki teatralnej i filmowej oraz za głęboką, fascynującą osobowość twórczą".

Adama Makowicza wyróżniono za dotychczasowe osiągnięcia muzyczne i kompozytorskie, "stanowiące jedno z najbardziej olśniewających zjawisk nowoczesnego jazzu oraz za odkrywczość i niepowtarzalny styl kompozycji".

Ewa Thompson, wydawca pisma The Sarmatian Review, nagrodzona została za "całokształt dorobku badawczego i wieloletnią promocję kultury polskiej na kontynencie północnoamerykańskim".

Niezależnie od nagród indywidualnych Fundacja wyróżniła zespół redakcyjny kwartalnika artystyczno-literackiego Fraza z Rzeszowa - "za wysoki poziom merytoryczny publikacji, wiele cennych inicjatyw przybliżających czytelnikowi krajowemu najwybitniejsze osiągnięcia polskich twórców przebywających na obczyźnie oraz za konsekwentną politykę programową pisma, traktującą literaturę polską, bez względu na miejsce jej powstania, jako integralną całość".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji