Artykuły

Łódź. Chiński zespół Shen Yun w Wielkim

Nowojorski zespół Shen Yun to grupa chińskich artystów, których połączyła idea odrodzenia tradycyjnych chińskich sztuk widowiskowych i propagowanie ich na całym świecie.

Od czasu debiutu w 2006 roku Shen Yun rozrosło się do trzech zespołów, z których każdy posiada własną orkiestrę o pełnym składzie. W ciągu trzech ostatnich sezonów spektakle Shen Yun były wystawiane w ponad stu miastach na pięciu kontynentach.

Styl Shen Yun opiera się na klasycznym tańcu chińskim, który poprzez 5000 lat był nośnikiem tradycyjnej chińskiej duchowości. Przy pomocy tańca i muzyki artyści z Shen Yun opowiadają widzom starożytne chińskie legendy, malują sceny historyczne, prowadzą widza przez kolejne wieki, kolejne dynastie aż do dnia dzisiejszego. Bohaterowie ich opowieści ucieleśniają najwyższe wartości chińskiej cywilizacji, a przekazywane w nich przesłania i morały zachowują swą aktualność. Na jeden spektakl składa się około dwudziestu kolorowych odsłon.

Choreografia Shen Yun obrazuje zarówno wielkie cesarskie pochody jak i legiony dudniących bębnów z zachwycająco ubranymi tancerzami, poruszającymi się w zsynchronizowanych układach. Liczne i różnorodne grupy etniczne w Chinach i wokół ich granic są niezwykłą skarbnicą, z której zespół czerpie materiał do tworzenia do swoich przedstawień. Tańce i muzyka mogą nas przenieść na równiny Tybetu, obrzeża wioski Dai, czy rozległe stepy Mongolii.

Uwagę zwraca wysoki stopień trudności niektórch ewolucji, często wykonywanych w powietrzu, a także niezwykłe stroje tancerzy. Począwszy od lśniących od złotych szat dynastii Tang, po eleganckie pantofle na koturnach dworu mandżurskiego, każdy strój jest starannie zaprojektowany i uszyty.

Zespołowi towarzyszy orkiestra, w której składzie znajdują się tradycyjnie chińskie instrumenty. Jednym z nich, jest erhu - dwustrunowy instrument smyczkowy, który powstał w VII wieku naszej ery. Barwa jego dźwięku zbliżona jest do ludzkiego głosu, zaś skala rozciaga się do trzech oktaw. Erhu, nazywane "chińskimi skrzypcami", pełni funkcie podobne do partii skrzypiec w klasycznej orkiestrze.

Spektakl rozpoczyna uderzenie w gong, które przywodzi na myśl dźwięk wielkiego dzwonu. W programie nie może zabraknąć solo na erhu, którego nieziemskie brzmienie, jak twwierdzą Chińczycy, porusza duszę tak, jak potrafi to uczynić niewiele innych instrumentów. Specyficzny klimat wzmacniają hipnotyczne tony bambusowych fletów. Orkiestra łączy tradycje muzyki zachodniej i chińskiej. Całości dopełniają utwory wokalne na sopran i tenor.

Multimedialne projekcje wyczarowują w tle majestatyczne niebiańskie pałace, rozległe mongolskie stepy, kaskady chmur sunących po niebie. Komputerowe projekcje wprowadzają klasyczny chiński taniec w XXI stulecie. Wiele z nich jest animowanych, dzięki czemu płatki kwiatów delikatnie przelatują nad łąkami i opadają płatki śniegu. Zespół Shen Yun wystąpi w łódzkim Teatrze Wielkim trzykrotnie od poniedziałku do środy. Bilety w cenie od 100 do 250 zł można nabyć w kasie teatru oraz w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Piotrkowskiej 102a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji