Artykuły

Toruń. "Jaskółeczka" na Warszawskim Pałacu Teatralnym

10 czerwca Teatr Baj Pomorski w Toruniu wystąpi podczas Warszawskiego Pałacu Teatralnego z "Jaskółeczką" (na zdjęciu), współczesną baśnią Tadeusza Słobodzianka o miłości niemożliwej.

Zbigniew Lisowski zaproponował rozbudowaną, bogatą plastycznie (scen. Pavel Hubička) inscenizację tej sztuki i podkreślił dwupoziomową konstrukcję świata. Pierwszą płaszczyznę tworzą Czas, jego córka, Jutrzenka oraz Wiatr, który zdobywa jej serce różnymi opowieściami. Jego wersja historii o miłości Kota i Jaskółki radykalnie różni się tego, co przedstawia Czas. Spór przekształca się w inscenizację zdarzeń, które miały miejsce niegdyś w ogrodzie. Czy Kot, wróg wszystkich zwierząt, mógł naprawdę pokochać młodziutką Jaskółkę? Metaforą skomplikowanych relacji uczuciowych, niejednoznacznej oceny zachowań bohaterów jest konstrukcja świata scenicznego jako labiryntu wypełnionego symboliką z surrealistycznych obrazów Salwadora Dali i zmieniającego się wraz z upływem kolejnych pór roku. Napięcia, rytm przedstawienia, nastroje i zmiany buduje muzyka Piotra Nazaruka, w której spotykają się inspiracje z "Czterech pór roku" z wyraźnymi motywami tanga. Jaskółeczka stawia młodym widzom współczesne pytania o porządek świata, możliwość kreowania go, rolę norm, prawa natury i prawa uczuć, o zasady oceniania innych. To przedstawienie jest zaproszeniem do rozmowy, w której warto zwrócić uwagę na różne punkty widzenia sprzyja refleksji na temat.

Podczas Warszawskiego Pałacu Teatralnego zostanie pokazanych w sumie osiem przedstawień, które w minionym sezonie zyskały rangę wydarzeń artystycznych w teatrze dla dzieci i młodych widzów. "Jaskółeczka" Teatru "Baj Pomorski" to pierwszy etap realizacji międzynarodowego projektu teatralnego "Latający Festiwal - Rodzina i dziecko we współczesnej Europie" w ramach programu Kultura 2007-2013 finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Teatr "Baj Pomorski" jako pomysłodawca i koordynator współpracuje z czterema teatrami partnerskimi: Stare Divadlo Nitra (Słowacja), Divadlo Loutek Ostrava Czechy), Kaunas Puppet Theatre (Litwa) oraz Akademicki Teatrem Lalek z Iwano-Frankowka na Ukrainie.

Zwyczajem Warszawskiego Pałacu teatralnego jest przyznawanie Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu przez publiczność. Teatr "Baj Pomorski" ma już na swoim koncie jedną nagrodę tego festiwalu - w 2002 roku publiczność nagrodziła "Pierścień i różę" w reż. J. Ryla-Krystianowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji