Artykuły

Nowe Jeruzalem na nowy sezon

Teatr Nowy swój pięćdziesiąty sezon rozpocznie dokładnie w dniu, w którym w 1949 roku odbyła się na tej scenie pierwsza premiera. 12 listopada o godz. 19 zaprezentowana zostanie premiera "Proroka Ilii", sztuki Tadeusza Słobodzianka,

Mieszkańcy sokolskiego powiatu idą ukrzyżować proroka Ilię. Tego, który postawił w polu cerkiew, który czyni cuda, uzdrawia i pomaga ludziom. Widzą w nim Boga-człowieka, Chrystusa, który ponownie przyszedł na świat, by dokonać Ostatecznego Sądu. Idą z krzyżem, koroną cierniową, włócznią. Przyjmują na siebie role Piłata, Judasza, żołnierza Rzymskiego. Wszystko ma odbyć się tak, jak w historii świętej, bo świat nie zostanie zbawiony. Tylko oni, przyszli bogobójcy, narażeni są na wieczne potępienie. Ich czyn staje się czynem ofiarnym.

"Prorok Ilia" to zadziwiający, tajemniczy i intrygujący tekst. Dramat inspirowany autentycznymi wydarzeniami, które rozegrały się w sokólskim powiecie w latach dwudziestych i trzydziestych naszego wieku, gdy Eliasz Klimowicz (Prorok Ilia) budował tam stolicę świata - Wierszalin - nowe Jeruzalem. Dramat, jak wszystkie sztuki Tadeusza Słobodzianka niezależnie od źródeł inspiracji, na wskroś współczesny, dotykający czasów, w których żyjemy.

W wydarzeniach tych odbijają się wszystkie nasze dwudziestowieczne lęki i obsesje, ale wydarzenia te pokazują również, że mimo wszystko wciąż jeszcze potrafimy odróżnić zło od dobra, a zwątpienie i wiara, rozpacz i nadzieja, czy grzech i świętość wciąż jeszcze chodzą ze sobą pod rękę.

W zamyśle Mikołaja Grabowskiego - reżysera przedstawienia - jest to sztuka o poszukiwaniu Boga. O tym, że każdy z nas różne sposoby: mądrze lub bezrozumnie, po omacku, niekiedy bluźniąc, dotyka tego problemu, tej sfery życia.

Tadeusz Słobodzianek ponownie spotyka się z Mikołajem Grabowskim. Teraz nie tylko w relacji autor - reżyser. Od tego sezonu Słobodzianek (piszący także pod pseudonimem Jan Koniecpolski) pracuje w Teatrze Nowym jako dramaturg. Jest autorem sztuk: "Car Mikołaj", "Obywatel Pekosiewicz", "Turlajgroszek", "Merlin" i współzałożycielem Towarzystwa "Wierszalin".

Mikołaj Grabowski - nowy dyrektor artystyczny Nowego - znany jest w Łodzi z błyskotliwej reżyserii "Trans-Atlantyku" Gombrowicza, "Pamiątek Soplicy" Rzewuskiego i "Obywatela Pekosiewicza". Związany jest z Krakowem, gdzie szefuje artystycznie Teatrowi Stu i jest dziekanem Wydziału Reżyserii Krakowskiej Szkoły Teatralnej.

Premiera "Proroka Ilii" na scenie Teatru Nowego w piątek, 12 listopada, następne przedstawienia: w sobotę i niedzielę. Początek o godz. 19. W przedstawieniu występują min.: Oskar Hamerski, Magdalena Dziembowska, Dariusz Wiktorowicz, Mirosława Olbińska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji