Artykuły

Toruń. 60-lecie Teatru Lalek Zaczarowany Świat

Teatr Lalek Zaczarowany Świat obchodzi w tym roku swoje 60 urodziny. Podczas dzisiejszego świętowania tego jubileuszu spotkają się ci, którzy przeżyli tam swoją teatralną przygodę.

Zaczarowany Świat jest jedynym teatrem w Polsce przeznaczonym głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwsze przedstawienie "O kuchareczce Petronelce, której cały świat pomagał" według tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny wyreżyserowała założycielka teatru Janina Awgulowa. Od tamtej pory teatr uczy, bawi i wychowuje, stanowiąc pierwszy etap w edukacji teatralnej dzieci. Taki właśnie cel postawiła przed sobą założycielka teatru Janina, a kolejni twórcy starają się jak najlepiej go realizować.

- My, członkowie obecnego zespołu dziedziczymy tę całą historię i staramy się kontynuować wspaniałe tradycje naszych poprzedników. Gdy przeglądamy albumy, scenariusze, programy i recenzje, przesuwają się przed naszymi oczyma dziesiątki twarzy i nazwisk, uświadamiamy sobie, jak wielką pracę wykonaliście i jak duża spoczywa na nas odpowiedzialność za losy tej, jedynej w swoim rodzaju, sceny. Wielu z Was zaczynało tutaj swoją artystyczną karierę, wielu odkryło w sobie nieujawnione wcześniej talenty... wszyscy zaś, bez wyjątku, przeżyliście niezwykłe spotkanie z wyobraźnią małego dziecka, które to spotkanie otwiera na przestrzenie teatralnej metafory i magii - mówi Emilia Betlejewska, dyrektor Teatru Lalek Zaczarowany Świat.

Wszyscy, którzy zetknęli się z tym teatrem, mówią o nim w samych superlatywach. - O Zaczarowanym Świecie można by mówić i pisać dużo. Zapewne dla każdej osoby, która w nim pracowała, znaczy coś innego albo znaczy to samo, ale jest inaczej nazwane. Dla jednych jest sposobem na życie, dla innych sposobem na przetrwanie, dla przesiąkniętych pedagogiką - narzędziem w kształtowaniu wrażliwości dziecięcej. Jest miejscem realizacji twórczych pomysłów i sprzężenia talentów z różnych dziedzin sztuki - podkreśla toruński aktor Jacek Pysiak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji