Artykuły

Elbląg. Nadużycia przy remoncie sceny u Sewruka

Trzy osoby zasiadają na ławie oskarżonych w sprawie nadużyć, do jakich - zdaniem prokuratury - doszło podczas remontu dużej sceny elbląskiego teatru w 2004 roku.

Poprzez zawyżanie faktur i nie wykonywanie zadeklarowanych prac placówka kulturalna i urząd marszałkowski stracili ponad 189 tysięcy złotych. Przez sądem odpowiadają trzy osoby. Dwie z nich: Stanisław K. i Jacek R. to szefowie elbląskiej firmy projektowo consultingowej, która nadzorowała remont teatralnej sali. Prokuratura zarzuciła im, że nie sprawowali należytego nadzoru nad prowadzonymi pracami. W ten sposób nie dopełnili ciążącego na nich, jako inwestorowi zastępczemu, obowiązku.

- Jak czytamy w akcie oskarżenia, część faktur na zlecone prace w teatrze zostało zawyżanych, a część zafakturowanych prac w ogóle nie zostało wykonanych - powiedziała Dorota Zientara, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przedstawicielom firmy consultingowej grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Znacznie surowsza kara, bo od roku do 10 lat więzienia grozi tymczasem Arkadiuszowi L., właścicielowi firmy budowlanej z Elbląga, wykonawcy zleconych prac. Prokuratura zarzuca mu, że z góry powziętym zamiarem zawyżał faktury za przeprowadzone roboty w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Dla przykładu, zdaniem biegłych koszt zakupu i montażu stalowych drzwi zamontowanych w teatrze zawyżono o ponad 20 tysięcy złotych.

Remont dużej sceny elbląskiego teatru przeprowadzono w 2004 roku. Rok później inwestycję skontrolowała doraźnie Najwyższa Izba Kontroli. NIK zakwestionował proces przygotowania inwestycji, jak i jej realizację oraz rozliczenia. Raport NIK trafił w 2006 roku do Prokuratury Rejonowej w Elblągu, która przygotowała akt oskarżenia w tej sprawie. Proces toczy się przed elbląskim sądem od 2007 roku. Remont teatru odbywał się od września do grudnia 2004 roku. Modernizacja polegała na zmianie rozwiązania funkcjonalnego sali widowiskowej Teatru. Wybudowano balkon dla widzów, pomieszczenie dla akustyków. Zamontowano 512 foteli, w tym 56 na balkonie. Przebudowano konstrukcję sufitu i podłogi widowni i całkowicie zmieniono wystrój wnętrza.

Modernizacja obejmowała swym zakresem również: przebudowę ścian, ocieplenie wraz z wymianą pokrycia dachu nad sceną, widownią i innymi pomieszczeniami, montaż nowych hydrantów przeciwpożarowych, jak również wymianę sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego wraz ze wszystkimi instalacjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji