Artykuły

Lublin. Premiera "Głodu" na Scenie Prapremier InVitro

Scena Prapremier InVitro zaprasza 5 czerwca na premierę "Głodu" (na zdjęciu) wg Knuta Hamsuna.

Projekt realizowany przez twórców związanych z Teatrem Centralnym, funkcjonującym w Centrum Kultury w Lublinie, oraz Drammen Theater z Norwegii.

Szkielet realizacji stanowią fragmenty wypowiedzi starego Knuta Hamsuna z jego ostatniej powieści "Na zarośniętych ścieżkach", wplecione w rozkład dnia i jego porządek kliniki psychiatrycznej w Vindern, w której Hamsun przebywał między październikiem 1945 a lutym 1946 roku.

Hamsun przeprowadzając obronę własnej osoby wobec zarzutu zdrady ojczyzny i kolaboracji z okupantem faszystowskim, poddawany jest rozlicznym zabiegom medycznym mającym na celu wykazanie defektu psychiki jako przyczyny odpowiedzialnej za jego zachowanie.

Pod wpływem medykamentów starzec zaczyna widzieć postaci, które sam stworzył pół wieku wcześniej, stając się równocześnie samemu protagonistą napisanej przez siebie powieści " Głód". Jako stary człowiek kroczy ponownie ulicami Chrystianii błagając tym razem nie o publikację własnych fantazmatów, ale artykułu tłumaczącego jego postawę w czasie napaści niemieckiej na Norwegię.

Postaci " Głodu" są teraz równie nieczułe wobec noblisty- kolaboranta, jak niegdyś wobec pisarza- nędzarza. Twór wyobraźni- postacie z powieści Hamsuna oskarżają go na wzór realnych osób.

Powracający co jakiś czas do rzeczywistości Hamsun przesłuchiwany jest przez komisję śledczą mającą na celu ustalenie stopnia jego winy oraz świadomości tego, jaki rezonans społeczny wywołała jego postawa.

Fragmenty przesłuchań pochodzą ze sztuki " Mamut" Tankreda Dorsta.

Z biegiem sztuki Hamsunowi kompletnie zaciera się różnica pomiędzy światami w których funkcjonuje.

W końcowej scenie zmierza w stronę statku z powieści " Głód", który okazuje się pływać pod banderą swastyki. Hamsun odczytuje entuzjastyczne wspomnienie pośmiertne o Hitlerze i ginie zlinczowany przez książki własnego autorstwa.

Rzecz o utopii, odpowiedzialności jednostki wobec ogółu i starości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji