Wrocław. 45. Festiwal Wratislavia Cantans
45 edycja wrocławskiego festiwalu Wratislavia Cantans odbędzie się w dniach 4-12 września. Koncerty oratoryjne, symfoniczne, wokalne i wokalno-instrumentalne będą odbywać się w samym Wrocławiu i jego okolicach.
W tym roku festiwal będzie miał nową formułę - więcej koncertów odbywać się będzie w weekendy, mniej w dni powszednie. - Mamy nadzieję, że nowe ustawienie będzie dogodniejsze zarówno dla lokalnej publiczności, jak i dla gości z regionu dolnośląskiego i zagranicy - mówi dyrektor generalny festiwalu Andrzej Kosendiak.
Pierwszy festiwalowy weekend poświęcony będzie muzyce Jana Sebastiana Bacha. Publiczność usłyszy m.in. Mszę h-moll w wykonaniu chóru Collegium Vocale Gent pod dyrekcją belgijskiego dyrygenta Philippe'a Herreweghe'a. Artysta uznawany jest na świecie za jednego z najwybitniejszych interpretatorów dzieł wokalno-instrumentalnych Bacha.
Uznawany za jeden z najlepszych niemieckich zespołów muzyki dawnej Akademie fuer Alte Musik Berlin zaprezentuje Bachowskie "Die Kunst der Fuge", a zespół Gabriela Consort i Chór Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Paula McCreesha - dyrektora artystycznego festiwalu - zagrają Bachowskie Motety.
W kolejnych dniach festiwalu zaprezentowana zostanie m.in. "Utrenja" ("Jutrznia") Krzysztofa Pendereckiego. Dzieło powstało z inspiracji prawosławną liturgią Wielkiej Soboty, która koncentruje się na opłakiwaniu śmierci Chrystusa, oraz Jutrzni Paschalnej, nabożeństwa odprawianego w poranek Wielkanocny, dla uczczenia zmartwychwstania Jezusa. Tekst w języku starocerkiewnym kompozytor zaczerpnął z liturgii.
Na finał festiwalu zaplanowano wykonanie "Grande Messe des Morts" Hectora Berlioza pod dyrekcją Paula McCreesha. Utwór Berlioza - obok Requiem Mozarta i Brahmsa - jest najsłynniejszą mszą za zmarłych, znacznie rzadziej od tamtych wykonywaną. Partytura utworu Berlioza przewiduje bowiem wielką orkiestrę główną i cztery oddzielne zespoły złożone z trąbek, puzonów i tub, które rozmieszczone są w czterech przeciwległych punktach sali. W koncercie udział weźmie ponad 400 muzyków, zaśpiewa ponad 200-osobowy chór.
Koncerty będą odbywać się m.in. we wrocławskich Katedrze św. Marii Magdaleny, Bazylice św. Elżbiety, Operze Wrocławskiej, ale także w kilku dolnośląskich miejscowościach m.in. Zgorzelcu, Polkowicach i Jelczu-Laskowicach.