Artykuły

Warszawa. List poparcia dla Macieja Kowalewskiego

Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Miasta St. Warszawy

List otwarty

To list poparcia dla Macieja Kowalewskiego, dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, któremu zdecydowała Pani Prezydent nie przedłużyć kontraktu na nowy sezon, w naszym odczuciu, z wielką szkodą dla Teatru Na Woli i planów dyrektora, jakie miał wobec tej sceny. W tym miejscu chcemy prosić Panią Prezydent o ponowne rozpatrzenie swojej decyzji.

Maciej Kowalewski objął Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w lipcu 2007 roku i od tego czasu realizował wizję nowoczesnego, otwartego teatru, odważnie zmieniając repertuar, odmładzając jego publiczność, odświeżając jego wizerunek, nie tylko poprzez nową stronę internetową, nowe logo ale i sposób promowania teatru, właściwie konsekwentnie kreując nowy wizerunek Teatru Na Woli jako teatru polskiej dramaturgii współczesnej, dając prawie wyłącznie prapremiery, a także promując polski dramat (seria wydawnictw książkowych z tekstami wystawianych i nie wystawianych sztuk, ich promocja za granicą, próby czytane, przekłady prapremierowych tekstów na język angielski, wreszcie granie wszystkich tytułów z angielskimi podpisami; teatr ma swoją agentkę literacką w Londynie, wybitną tłumaczkę, panią Elżbietę Woźniak).

Teatr Na Woli podejmował kwestie społeczne, prowadził odważny i skuteczny dialog z widzem - tematyka spektakli plus wielokrotnie organizowane po spektaklach dyskusje z publicznością.

Teatr Na Woli wypełniał swoją rolę impresaryjną organizując cykle "Modrzejewska wraca do Warszawy" (przegląd spektakli m.in. Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy), "Polscy autorzy z Polski".

Teatr Na Woli działał zawsze w nawiązaniu do teatralnej tradycji, organizując cykl spotkań poświęcony mistrzom teatru "Wszystko już było". Cykl zainaugurowało spotkanie dedykowane Tadeuszowi Łomnickiemu (z udziałem m.in. Jerzego Koeniga), o Tadeuszu Kantorze opowiadał jego bliski współpracownik Krzysztof Miklaszewski, o Jarosławie Iwaszkiewiczu mówiła córka Maria. Gośćmi tego cyklu byli również Jan Englert, Ignacy Gogolewski, Stanisława Celińska, Izabella Cywińska. Gościem najbliższego spotkania, 21 maja będzie pani Barbara Krafftówna. Jedno z najważniejszych spotkań w tym cyklu poświęcone było panu Adamowi Hanuszkiewiczowi, który po latach milczenia zgodził się udzielić Maciejowi Kowalewskiemu filmowego wywiadu w swoim mieszkaniu, zgadzając się na jego jednorazowy pokaz w Teatrze Na Woli. Adam Hanuszkiewicz nadał tej rozmowie tytuł "Moje Credo" i było to jego pożegnanie z publicznością.

To w Teatrze Na Woli swoje 80. urodziny spektaklem "Oczy Brigitte Bardot" świętowała pani Barbara Krafftówna, a pan Marian Kociniak obchodził Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej spektaklem "Bomba". Teatr Na Woli był współwydawcą książki-wywiadu z Marianem Kociniakiem pt. "Spełniony".

Teatr Na Woli promował również teatr offowy wspierając niezależnych artystów techniką, logistyką, często również promocją spektakli tworząc program "Wola w OFF-secie", z którego korzystali m.in. Teatr Montownia, Michał Sieczkowski, siostry Fijewskie, Przemysław Pawlicki.

To w Teatrze Na Woli po śmierci reżysera Piotra Łazarkiewicza odbył się przegląd jego spektakli "Drogi Piotra Łazarkiewicza. Kierunek: Teatr" a także opublikowana została książka monograficzna poświęcona zaprzyjaźnionemu z Teatrem artyście.

W Teatrze Na Woli cyklicznie odbywały się pokazy archiwalnych spektakli Teatru Telewizji, wśród których były m.in. "Ostatnia taśma Krappa" z Tadeuszem Łomnickim, "Wystrzał" Jerzego Antczaka z Ignacym Gogolewskim, czy "Co się właściwie stało Betty Lemon?" z Barbarą Krafftówną. W Teatrze Na Woli odbywały się także pokazy filmowe, wśród nich amerykański debiut Kasi Adamik "Bark".

Teatr Na Woli za dyrekcji Macieja Kowalewskiego organizował cykl koncertów, m.in. Lecha Janerki, czy trzykrotny występ L.U.C.-a, laureata Paszportu Polityki.

Maciej Kowalewski nie tylko kontynuował stworzony przez Stefana Niedziałkowskiego i Bogdana Augustyniaka Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, prowadzony przez Barłomieja Ostapczuka, w miarę możliwości budżetowych starając się powiększać jego program. Dzięki Maciejowi Kowalewskiemu zaczęło funkcjonować Warszawskie Centrum Pantomimy - jedne z nielicznych tego typu miejsc w Europie.

Nawiązując bliską współpracę z Busan International Performing Arts Festival z siedzibą w Korei Południowej, Maciej Kowalewski założył międzynarodowe stowarzyszenie sztuk performatywnych, którego prezydentem został pan Kim Dong Kyu, ważna postać koreańskiego teatru.

Jeszcze w maju w Teatrze Na Woli odbywać się będzie Hip Hop Groove Festival, festiwal tańca ulicy.

Jeden z pierwszych spektakli Teatru Na Woli "Ostatni Żyd w Europie" uznany został przez tygodnik "Przegląd" za jeden z dwunastu najlepszych sezonu w Polsce, została też wyróżniona rola Małgorzaty Rożniatowskiej. Barbara Krafftówna została nominowana do nagrody Norwida za rolę w spektaklu "Oczy Brigitte Bardot".

Ostatnie premiery Teatru Na Woli zostały docenione m.in. w Konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej (nagrody dla najlepszego reżysera, najlepszej aktorki, najlepszego aktora w spektaklu "2084" Michała Siegoczyńskiego), na festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie (Grand Prix dla "Lipca" Iwana Wyrypajewa), przez TVP Kultura (nagroda "Gwarancja kultury" dla Karoliny Gruszki za rolę w "Lipcu" Iwana Wyrypajewa). Warto dodać w tym miejscu, że to Iwan Wyrypajew wybrał Teatr Na Woli, aby wyreżyserować w nim "Lipiec" w kongenialnym przekładnie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. "Lipiec" zaproszony został do udziału w kilku ważnych polskich festiwalach teatralnych.

Tuż przed końcem swojej dyrekcji Maciej Kowalewski zainaugurował nowy cykl Teatru Na Woli - małoobsadowych spektakli o współczesnej historii Polski z udziałem świadków. Pierwsza premiera to adaptacja pamiętnika lekarki z warszawskiego getta Adiny Blady Szwajger "I więcej nic nie pamiętam" w wykonaniu jej córki, Aliny Świdowskiej. Następny ze spektakli, w nowym sezonie, miał być poświęcony tzw. Rzezi Wolskiej.

To w Teatrze Na Woli zaczęły powstawać dojrzałe spektakle dla młodzieży, ostatnio "I'm Sorry" Zbigniewa Hołdysa w reż. Olgi Chajdas, poruszający problem fali samobójstw w polskich szkołach.

Za dyrekcji Macieja Kowalewskiego, który nie wszedł z nikim w żaden konflikt, Teatr Na Woli stał się dynamiczną, działającą na wielu polach sztuki placówką, do której chętnie przychodzą widzowie i z którą chętnie się identyfikują.

Nie wyobrażamy sobie zaprzepaszczenia energii włożonej w kreowanie Teatru Na Woli i odebrania Maciejowi Kowalewskiemu możliwości kontynuowania jego programu.

Prosimy Panią Prezydent o rozważenie możliwości przedłużenia Maciejowi Kowalewskiemu dyrekcji naczelnej i artystycznej Teatru Na Woli.

Kasia Adamik, reżyserka

Krzysztof Adamski, reżyser, choreograf

Przemysław Bluszcz, aktor

Ewa Błaszczyk, aktorka

Marcin Bortkiewicz- aktor, dramaturg, reżyser

Małgorzata Braunek, aktorka

Monika Brodka, wokalistka

Teresa Budzisz-Krzyżanowska, aktorka

Anna Burzyńska, dramaturg, kierownik literacki Teatru im. Słowackiego

w Krakowie

Agata Buzek, aktorka

Giovanny Castellanos, reżyser

Janusz Chabior, aktor

Olga Chajdas, reżyserka

Tadeusz Chudecki, aktor

Sebastian Cybulski, aktor

Teresa Czekaj, pianistka, Paryż

Elżbieta Czerwińska, aktorka

Magdalena Czerwińska, aktorka

Zofia Czerwińska, aktorka

Bartosz Dziedzic, kompozytor

Marek Dziedzic, kompozytor

Agata Fijewska, aktorka

Zuzanna Fijewska, aktorka

Natalia Fijewska-Zdanowska, reżyserka, dramaturg

Ewa Florczak, aktorka

Marta Gajko, aktorka

Joanna Gleń, aktorka

Paweł Grabowski, dramaturg

Agnieszka Grochowska, aktorka

Remigiusz Grzela, dramaturg

Agnieszka Holland, reżyserka

Tytus Hołdys, aktor, współzałożyciel grupy "Niewinni chłopcy"

Zbigniew Hołdys, muzyk, dramaturg

Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego Capitol, Wrocław

Bożena Intrator, dramaturg, tłumaczka sztuk, autorka tekstów piosenek

Lech Janerka, muzyk, kompozytor, basista, autor tekstów

Arkadiusz Janiczek, aktor

Marcin Janos-Krawczyk, aktor, reżyser

Elżbieta Jarosik, aktorka

Borys Jaźnicki, aktor

Piotr Jędrzejas, reżyser

Agata Kabat, Agencja Artystyczna GreenLight

Krzysztof Kiersznowski, aktor

Julia Kijowska, aktorka

Janusz Kijowski, reżyser, dyr. Teatru Jaracza w Olsztynie

Mariusz Kiljan, aktor

Tomasz Kireńczuk- krytyk teatralny, dramaturg

Patrycja Klimczak, casting

Marian Kociniak, aktor

Piotr Konstantinow, scenarzysta, realizator tv

Arkadiusz Kośmider, scenograf

Barbara Krafftówna, aktorka

Paweł Królikowski, aktor

Iza Kuna, aktorka

Damian Kwiatkowski, aktor

Krystian Legierski, prawnik

Michał Lesień, aktor, producent teatralny

Katarzyna Lewińska, kostiumolożka

Edward Linde-Lubaszenko, aktor, reżyser

Małgorzata Lipmann, aktorka, członek zarządu Fundacji "Moc Sztuki"

Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka

Marcin Macuk, kompozytor, producent, multiinstrumentalista

Tomasz Man, reżyser, dramaturg

Adam Marszalik, aktor, inspicjent

Bogusława Marszalik

Agnieszka Michalska, aktorka

Krzysztof Miklaszewski, reżyser, aktor Cricot 2 i dokumentalista sztuki T. Kantora, pisarz, pedagog, b. kierownik literacki 3 teatrów krakowskich i b. dyrektor artystyczny Teatru Rampa

Aleksander (Olek) Mincer, aktor, Rzym

Marek Modzelewski, dramaturg

Rafał Mohr, aktor

Anna Mucha, aktorka

Marta Ogrodzińska, reżyserka

Roman Osadnik, dyrektor Teatru Polonia

Emanuela Osowska, aktorka

Bartłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, założyciel międzynarodowej grupy "Teatr Mimo"

Wojciech Pacyna, reżyser

Bruce Parramore, reżyser, scenarzysta

Paweł Pawlak, zastępca Burmistrza dzielnicy Wola

Przemysław Pawlicki, aktor

Beata Pawłowicz, dziennikarka

Andrzej Piszczatowski, aktor, reżyser, współtwórca założonego w stanie wojennym niezależnego Teatru Domowego.

Mariusz Pogonowski, aktor, dramatopisarz, prezes Stowarzyszenia Teatr Per Se

Włodzimierz Press, aktor

Miłogost Reczek, aktor

Dominik Rettinger, scenarzysta, dramaturg

Dorota Roqueplo, kostiumografka

Agnieszka Roszkowska, aktorka

Małgorzata Rożniatowska, aktorka

Zyta Rudzka, pisarka, dramatopisarka

Rafał Rutkowski, aktor, Teatr Montownia

Hanna Samson, pisarka

Andrzej Saramonowicz, scenarzysta, dramaturg, reżyser

Bogusława Schubert, aktorka

Michał Sieczkowski, aktor, reżyser

Piotr Sieklucki - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Nowego w Krakowie

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka

Łukasz Simlat, aktor

Tomasz Solich, aktor

Maciej Strzembosz, Studio A, prezes Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, scenarzysta, producent

Cezary Studniak, aktor, reżyser

Patrycja Szczepanowska, aktorka

Mariusz Szczygieł, reporter

Konrad Sztuka, reżyser

Natalia Szyguła, aktorka

Ewa Szykulska, aktorka

Alina Świdowska, aktorka

Tuvia Tenenbom, dramaturg, reżyser, dyrektor Teatru Żydowskiego w Nowym Jorku

Krystyna Tkacz, aktorka

Tomasz Tyndyk, aktor

Robert Urbański, dramaturg, pisarz

Ingmar Villqist, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni, dramaturg, reżyser

Tomek Wasilewski, scenarzysta, reżyser

Rafał Wnuk, pianista

Elżbieta Woźniak, tłumaczka

Karol Wróblewski, aktor

Marcin Zarzeczny, aktor

Grażyna Zielińska, aktorka

Hanna Zientara, aktorka

Iwona Ziułkowska-Okapiec, Agencja ZA, kierownik produkcji wielu wybitnych polskich filmów, była z-ca dyrektora Teatru Na Woli

Bartosz Żukowski, aktor

Do wiadomości:

Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury

Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Joanna Szczepkowska, prezes Związku Artystów Scen Polskich

media

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji